S blížiacou sa zimou robíme doma zásoby krmiva pre vtáčiky, ktoré nám spríjemňujú pohľad na záhradku. Dievčatá často vykúkajú von a počítajú, koľko ich zobká v kŕmidle a sedí na plote. Okolo Vianoc už býva dostatočná zima na dokrmovanie, tak aby aj vtáčiky mali sviatočnú hostinu, pripravujeme im maškrty, ktoré potešia najmä sýkorky.
Výroba je veľmi jednoduchá. Postačí vám silikónová forma alebo vykrajovačky na pečivo (vyberajte skôr väčšie a jednoduché tvary), zmes semiačok určená pre dokrmovanie prezimujúcich vtákov, tuk a špagát alebo stužka. Najjednoduchšie dostupná je bravčová masť. Musí byť nesolená. Používa sa tiež loj alebo kokosový olej. Masť sa pri vyššej teplote topí, preto dobroty vtáčikom vyrábajte a na kŕmenie vešajte naozaj až keď teplota stúpa maximálne 3-4 stupne nad nulu.
Zmes semienok nasypte do formičiek (použiť sa dajú aj plastové poháriky, ktorým na dne urobíte dierku na zavesenie). Roztopte tuk a semienka zalejte tak, aby boli zakryté. Ak použijete vykrajovačky bez dna, položte ich na chladnú podložku (napríklad plech, ktorý ste dali von vychladiť) a zalievajte postupne s tým, že každú vrstvu necháte zatuhnúť v chlade. Špagátik na zavesenie môžete vložiť dvomi spôsobmi. Buď ho zalejete do zmesi, alebo pred zalievaním vložíte medzi semienka kúsok slamky. Po stuhnutí tuku slamku vytiahnete a na jej mieste zostane dierka, ktorou prevlečiete špagát alebo stužku.
Stuhnuté maškrty opatrne vytlačíme zo silikónovej formy alebo vykrajovačiek a zavesíme na kŕmidlo alebo stromy v záhrade.
Pri dokrmovaní vtáčikov nesmieme zabúdať na niekoľko pravidiel, aby sme im viac neuškodili, než pomohli:
- PRAVIDELNOSŤ, NO STRIEDMOSŤ: keď si vtáčiky navykneme na potravu, je dôležité, aby ju v kŕmidle vždy našli. Nepreháňame to však s množstvom, je žiaduce, aby si väčšinu potravy našli v prírode samé.
- ZIMA: vtáčiky nikdy neprikrmujeme vo vegetačnom období, kedy majú dostatok prirodzených zdrojov potravy. Dokrmovať začíname, keď je všetko pokryté vrstvou námrazy alebo snehu.
- VHODNÉ KRMIVO: semená, orechy, čerstvé alebo sušené jablká, príp. v lete nazbierané a nasušené drobné plody (baza, jarabina, šípky a pod.), pre hmyzožravé vtáky tuk. Nepoužívame zbytky z kuchyne, čerstvé ani sušené pečivo, čokoľvek solené a korenené, sladkosti.
- BEZPEČNOSŤ A ČISTOTA KŔMIDLA: kŕmidlo by malo byť umiestnené tak, aby bol k nemu čo najviac znemožnený prístup predátorov, napríklad mačiek. Ideálne je ho zavesiť na strom, nie ho položiť na konár. Kŕmidlo je treba pravidelne čistiť od šupiek vylúskaných semien, zbytkov potravy a iných nečistôt. Rátajte s tým, že zem pod kŕmidlom bude tiež znečistená a na jar z napadaných semienok vyklíčia rastlinky. Myslite na to pri umiestňovaní kŕmidla do záhonu alebo do trávnika.