DIY Ihelníček

Milé tvorilky. Ihly má doma asi každý, tak prinášam návod na ušitie ihelníčka pre radosť vlastnú, alebo niekoho iného. Verím, že poteší aj ako malý darček. Zužitkujete naňho zbytky látok, kúsky filcu a ušijete ho na stroji i v rukách. Skladá sa z obalu a vnútorných stránok z filcu, do ktorých sa zapichujú ihly. Ak nemáte stroj, odporúčam aj obal ušiť z filcu. Ale dostatočne hustým stehom určite udrží ušitý ručne aj z inej látky. Napríklad v úplne „recy“ štýle zo starého obrúska alebo košele.

Obal tvoria 2 obdĺžniky látky s rozmerom 14x10cm. Ak budete šiť z inej látky ako filcu, strihajte 16×12 cm, aby bol po stranách centimeter na zošitie a prevrátenie lícovou stranou von. Vnútro – stránky tvoria 2 obdĺžniky z filcu s rozmerom 11×9 cm.

Ak sa venujete šitiu a máte k dispozícii vlizelín, alebo inú výstuž, vonkajšiu látku podlepte. Ak nie, použite niečo na spevnenie. Ako už viete z môjho návodu na pizzu, ja mám na tento účel kúpenú jednu rolku vložky do zásuviek z Ikea, z ktorej vždy kúsok odstrihnem. Teoreticky nie je výstuž nevyhnutná, no okrem toho, že knižka pekne drží tvar, zabraňuje aj prípadnému prepichnutiu ihiel zvnútra pri manipulácii.

DIYkolaz_ihelnicek

Začneme vystrihnutím vonkajších aj vnútorných obdĺžnikov (ak budete obal podliepať, teraz je ten správny čas – nažehlite vlizelín). Vnútorné som strihala cikcakovými nožnicami. Nemá to žiaden skrytý význam, len tak pre efekt. Vnútorné filcové stránky položíme na seba a prišpendlíme do stredu jedného obdĺžnika z obalu – na lícovú stranu. Stredom si nakreslíme čiaru a stránky po nej pekne rovno prišijeme. Lícovú stranu druhého obdĺžnika môžeme ľubovoľne ozdobiť. Ak tvoríme z filcu, jednoducho teraz oba obdĺžniky k sebe priložíme tak, že na jednej strane budú našité stránky, to bude potom vnútro knižky a na druhej strane máme vonkajšiu stranu obalu (ak sme zdobili, tak povyšívanú, oflitrovanú, s korálkami…fantázii sa medze nekladú). Zošijeme slučkovým stehom po celom obvode. Pred zošitím poslednej krátkej strany meriame vnútorný priestor (závisí od toho, aké dlhé stehy robíte a koľko tak zostane miesta medzi), vystrihneme zodpovedajúci rozmer z výstuže a vsunieme dnu. Do stredu ešte nezošitej strany, ktorá bude tvoriť zadnú stranu obalu knižky nezabudneme vložiť a viacnásobným prešitím upevniť gumičku. Po došití celého obvodu už len na prednú stranu knižky prišijeme gombík a ihelníček máme hotový. V prípade, že je obal zdobený, môžete to otočiť – gumičku všiť do prednej obálky a gombík z opačnej strany, aby nezasahoval do zdobenia.

Ak šijeme na stroji (príp. ručne, ale nie z filcu, ktorý sa nestrapká), priložíme obalové obdĺžniky lícom k sebe a zošijeme po troch stranách. Jednu krátku stranu necháme nezošitú – cez ňu knižku obrátime. Predtým opatrne odstrihneme rožky, aby mala knižka pekné rohy. Látku na nezošitej strane založíme dnu a zažehlíme. Ak nemáme látku podlepenú, zmeriame vnútorný priestor mínus milimeter-dva, s ktorým musíme počítať po celom obvode na finálne prešitie, vystrihneme zodpovedajúci rozmer výstuže a vložíme dnu. Do stredu nezošitej strany vložíme gumičku a knižku po celom obvode prešijeme. Prišijeme gombík a knižka na ihly je hotová.

Na záver ešte foto mojej staručkej knižky na ihly, ktorú som si šila už dávno, aby ste videli, ako vyzerá celá z filcu. Na zapnutie nemám na nej gumičku, iba kúsok uháčkovanej šnúrky. Dobre slúži aj tak :)

Ihelnicek_stary