DIY Čiapka - strih a návod na ušitie

Vonku sa ochladilo a rozfúkalo, čoskoro príde čas vytiahnuť čiapky. Preto som sadla k stroju a ušila dievčatám „šmolko“ čiapky z tenkého úpletu. Pripravila som pre vás podrobný postup, podľa ktorého si jednoducho vytvoríte strih v akejkoľvek veľkosti a ušijete čiapku jednovrstvovú aj dvojvrstvovú.

 

STRIH

Odmerajte hlavu, na ktorú sa chystáte šiť čiapku. Obvod vydeľte 4, dostanete šírku strihu. Dĺžku strihu volíme podľa toho, akú chceme čiapku dlhú. Pre prevísajúce šmolkočiapky volíme dĺžku približne:

  • 21 cm pre bábätko do 3 mesiacov
  • 25 cm pre dieťatko do 3 rokov
  • 29 cm pre staršie dieťatko až tínedžera
  • 31 cm pre dospelého

Papier (A3) preložíme na polovicu. Na zložený okraj naznačíme dĺžku a nakreslíme obdĺžnik so šírkou ¼ nameraného obvodu hlavy. Hore pri zloženom okraji nameriame do šírky obdĺžnika 1,5 cm a na výšku zaznačíme ¼ celkovej výšky strihu. Body spojíme, čím sme vytvorili trojuholník – budúci záševok na čiapke. Zoberieme si kružidlo alebo tanierik a hore na druhej strane, ako je trojuholník nakreslíme oblúčik, ktorý siaha až k trojuholníku, aby čiapka bola hore pekne oblá a netrčali z nej rohy. Ako príklad  som nakreslila strih na čiapku pre obvod hlavy 50cm s dĺžkou 29 cm.

DIY_ciapka1

Strih si vystrihneme a rozložíme. Dostali sme strih pre jednovrstvovú čiapku. Pre dvojvrstvovú čiapku si ho nakreslíme ešte raz a po spodnej šírke zlepíme. Ak nemáte veľký papier, strih si vyskladajte z 2, resp. 4 samostatných častí.

POSTUP ŠITIA

Elastickú látku (pružný úplet, tričkovinu, teplákovinu s elastanom, na teplejšiu verziu napríklad warmkeeper) si zložíme lícom k sebe tak, aby sa nám na ňu zmestil strih na výšku. Látku skladáme vždy pružnou stranou do šírky, aby bola čiapka pružná na šírku. Strih priložíme k zloženému okraju a prišpendlíme. Vystrihneme podľa strihu, žiadne prídavky na švy sa nepridávajú. Iba v prípade, že chceme čiapku jednovrstvovú, pridáme na spodok 2 cm na dvojité založenie a prešitie okraja.

Strih odšpenlíme a nastavíme si na stroji pružný steh. Ja šijem teplákovinu a úplety dvojitou ihlou, ktorá vytvára pružný steh a ak ju prešívame na viditeľnej strane, steh je pekný dekoratívny – 2 rovnobežné čiary. Ako prvé priložíme k sebe záševky lícom dnu a zošijeme. Potom látku zložíme lícom dnu  a  zošpendlíme, tak, aby nám okraje aj záševky pekne sedeli. Okraje záševkov priložíme k sebe tak, aby smerovali na rozdielne strany, aby sa nám nevytvorila nevzhľadná hrča.

Jednovrstvovú čiapku zošijeme po obvode. Potom spodný okraj 2x preložíme, našpendlíme, čiapku prevrátime lícom von a po celom obvode okraj prešijeme.

DIY_ciapka2

Dvojvrstvovú čiapku zošijeme po obvode s ponechaním cca 5cm nezošitého otvoru, ktorým čiapku po zošití obrátime lícom von a otvor zašijeme ručne skrytým stehom. Polovicu s ručným došívaním zastrčíme dovnútra druhej polovice a máme ušitú dvojvrstvovú čiapku.

DIY_ciapka3