DIY Kľúčenka

Tento týždeň som si v tvorivej výzve zaspomínala na detstvo. Myslím, že vtedy som poslednýkrát videla šikovnú vecičku, na ktorú vám dnes prinášam návod. Obal – „čiapočku“, do ktorej sa schovajú kľúče. A prečo som ju vytiahla zo zabudnutia? Lebo všade chodíme s kľúčami a mobilom. Veľké tašky bez vnútorného členenia, kam nahádžeme všetko a ešte o trochu viac. Malé taštičky, kam sa zmestia naozaj len kľúče, mobil a zopár drobných. Vrecká na bunde a v nich opäť kľúče a mobil. Vždy, keď ich hádžem spolu, ďakujem za vynález ochrannej fólie. Tá ochráni aspoň displej, no už nie napríklad sklíčko fotoaparátu. Taaakže, schováme kľúče. Farebne výrazné ich v kabelke ľahšie vylovíme. Ochránime si pred nimi mobil. A bonus navyše – my ženy milujeme krásne krabičky, taštičky a obaly na všetko!

Na jednoduchú kľúčenku budete potrebovať kúsky látok, pevnú šnúrku, 3 korálky a pomôcky na šitie.

Strih si jednoducho vytvoríte tak, že položíte svoj zväzok kľúčov na papier a obkreslíte ho do tvaru čiapočky. Vystrihnete, preložíte na polovicu a priložíte stredom na rovnako zložený papier. Obkreslíte tentokrát polovicu, vystrihnete a strih je hotový. Druhý krok slúži k tomu, aby bola kľúčenka pekná súmerná. 

DIYkolaz_klucenka2

Pripravíme si 2 látky – vonkajšiu a vnútornú a výstuž. Ja som použila odstrižok zo šatky a na vnútro jednoduché bavlnené plátno. Podľa strihu vystrihneme z každej látky dva kúsky s tým, že striháme s 5 milimetrovou rezervou na zašitie. Z výstuže vystrihneme tiež 2 kúsky, ale bez rezervy. Môžete použiť napríklad tenší vatelín. Priložíme na seba vždy jeden kúsok vonkajšej látky, jeden kúsok vnútornej látky (lícom k sebe) a jeden kúsok výstuže (ak použijete nažehľovaciu, podlepte ňou vonkajšiu látku). Po obvode výstuže dookola obšijeme s tým, že necháme kúsok nezošitý na prevrátenie. Pred prevrátením oblúk opatrne kolmo nastriháme a rožteky odstrihneme, aby sme získali pekný tvar dielov a nikde nič neťahalo a nevlnilo sa.

Po prevrátení oba diely prežehlíme a otvory zašijeme skrytým stehom. Priložíme si ich k sebe vonkajšou stranou dnu, zošpendlíme alebo zopneme štipcami k sebe a označíme si hore približne 1 cm široký stred, kde necháme otvor pre šnúrku. Skrytým stehom zošijeme celý oblúk (okrem otvoru na šnúrku) najskôr zvnútra, potom obal prevrátime a skrytým stehom zošijeme aj vonkajšiu látku.

DIYkolaz_klucenka1

Otvorom prevlečieme šnúrku a vnútri obalu slučkou prichytíme krúžok na kľúče. Zvonka navlečieme korálku a kľúče vytiahneme po okraj obalu tak, aby sa nám s nimi dobre manipulovalo. Na konce šnúrky navlečieme korálky, zauzlíme a odstrihneme. Jednoduchým potiahnutím šnúrky schováme kľúče dnu.

Ak sa vám kľúčenka páči, ale nechce sa vám šiť, niekoľko kúskov nájdete tu. Ak chcete kľúčenku z vlastného odstrižku šatky, napíšte mi, dohodneme sa (je potrebný odstrižok s rozmerom cca 21 x 13 cm).