DIY Obal na knihu/čítačku

Ak sa bez dobrého príbehu nepohnete ani na krok a všade so sebou nosíte knihu alebo čítačku, určite vždy dávate pozor, aby sa nepoškodili. Skvelým pomocníkom je jednoduchý obal, ktorý zvládne urobiť aj úplný začiatočník. Naučím vás ušiť puzdro na akýkoľvek rozmer knihy, čítačky alebo iného zariadenia, napríklad tabletu. A aby bolo vaše dielo úplne dokonalé, ukážem vám aj ako potiahnuť gombík látkou, z ktorej šijete. Prečítajte si postup, pozrite video a pustíme sa do toho. V návode pracujem s krásnou látkou LONETA KENZO – biele línie na sivom od www.goldea.sk Je to univerzálny vzor vhodný pre ženy aj pre mužov, pretože obalom určite potešíte aj blízkeho pod vianočným stromčekom, či k inému sviatku.

MATERIÁL:

 • 2 látky – pohľadovú a vnútornú (môžete samozrejme použiť rovnakú látku von aj dovnútra);
 • jednostranne nažehľovaciu výstuž (vlizelín, ronofix);
 • kúsok tenkej klobúkovej gumy (dĺžku získame podľa hrúbky knihy x 2 + 2cm na šitie);
 • gombík;
 • niť, pomôcky na šitie a šijací stroj.

Ako prvé si odmeriame knihu, na ktorú budeme obal šiť a z rozmerov získame veľkosť obdĺžnikov látky. Vyrátame ich podľa vzorca: (šírka + hrúbka + 3cm) x (výška + hrúbka + 3cm).

Príklad: kniha má šírku 14cm, výšku 21 a hrúbku 2cm. Obdĺžnik látky bude mať teda rozmer 19 (14 + 2 + 3) x 26 (21 + 2 + 3) cm. Obdĺžniky vystrihneme 4 – dva z vrchnej látky, dva z vnútornej. Ďalšie dva obdĺžniky vystrihneme z výstuže a podžehlíme ňou vonkajšiu látku. Môžete ich vystrihnúť rovnako veľké ako z látky, ja však výstuž strihám vždy o 1,5cm kratšiu, aby končila na hranici zošívania švy neboli zbytočne hrubé.

TIP pre tých, ktorí ešte s výstužou nepracovali: Stranu s lepidlom spoznáte podľa odlišnej štruktúry, má na sebe akoby krupičku. Priložte výstuž lepiacou stranou na rub látky presne tam, kde potrebujete, opatrne ich spolu chyťte a otočte výstužou dolu. Vypnite paru a najskôr žehličku na látku len prikladajte a jemne vždy pár sekúnd pritlačte. Ak by ste žehličkou kĺzali po látke ešte kým nie je lepidlo rozpustené a výstuž prilepená, mohla by sa vám posunúť. Opakujte, kým nie je celá výstuž prilepená.

 1. Výstuž nažehlíme na rubovú stranu obdĺžnikov vonkajšej látky.
 2. Vonkajší a vnútorný obdĺžnik priložíme lícom k sebe a zošijeme rovným stehom po jednej krátkej strane. Zopakujeme s druhou dvojicou s tým, že do stredu vložíme gumičku – slučkou medzi látky.
 3. Vzniknuté dlhé obdĺžniky opäť priložíme lícom k sebe a po celom obvode zošpendlíme. Začneme v strede, kde sú látky zošité, aby švy išli presne cez seba.
 4. Na krátkej strane podšívky necháme cca 7 cm otvor na obrátenie, inak celý obvod zošijeme rovným stehom.
 5. Teraz máme dve možnosti – buď iba zostrihnúť rožteky a prevrátiť lícom von. Alebo ak šijeme obal na hrubú knihu a chceme ho mať vytvarovaný, zložíme všetky štyri rohy švom na šev a odšijeme rohy cca na vzdialenosť ako je hrúbka knihy, potom odstrihneme.
 6. Prevrátime lícom von a tesne popri okraji zašijeme otvor v podšívke.
 7. Zasunieme podšívku dnu, vytlačíme rohy a vyrovnáme stredový šev, aby bol okraj pekný, založený presne na stred medzi vonkajšou a vnútornou látkou.
 8. Okraj obšijeme rovným stehom.
 9. Prišijeme gombík a obal na knihu je hotový.

DIY_knihobal