DIY Vanilkový extrakt

S príchodom chladných jesenných dní sa nám do myšlienok začnú pomaličky vkrádať aj Vianoce. Najmä, ak radi darujeme vlastnoručne vyrobené darčeky, ktoré si obvykle vyžadujú nejaký čas na výrobu. A hoci sa luxusný, voňavý domáci vanilkový extrakt hodí kedykoľvek v roku, osobitne poteší na Vianoce, ktoré sladko voňajú vanilkou. Keď ho budete vyrábať, v žiadnom prípade nezabudnite aj na fľaštičku pre seba! Výroba nie je zložitá, budete potrebovať iba 2 suroviny a čas minimálne 2 mesiace, dlhším macerovaním sa chuť zintenzívni. Pripravila som pre vás podrobný postup s video návodom, aj grafický návrh nálepiek na označenie.

TIP: Príprava vanilkového extraktu je voňavá alchýmia. Oplatí sa dbať na čistotu všetkého, s čím príde do kontaktu a zvlášť na veci, ktoré majú tendenciu naťahovať vône – viečko na pohári určite použite čisto nové, rovnako doska na krájanie by nemala byť cítiť cibuľou. Kľudne krájajte na tanieri alebo papierovej utierke.

SUROVINY:

 • kvalitný alkohol – ideálna je vodka, lebo má neutrálnu chuť;
 • vanilkové struky – odskúšaný pomer je 1,5 struku na 50ml vodky. Ak dáte viac, vôňa bude ešte intenzívnejšia.

POMÔCKY:

 • čistý zaváraninový pohár s novým nepoužitým viečkom – veľkosť podľa množstva, ktoré budete vyrábať;
 • odmerka;
 • lievik a gáza na precedenie;
 • injekčná striekačka na dávkovanie do fľaštičiek;
 • 50ml fľaštičky z tmavého skla – použiť môžete liekovky z lekárne, tie majú ale obvykle biely plastový vrchnáčik. Ja som našla hnedé aj elegantné čierne fľaštičky s plechovým vrchnáčikom na www.handymade.sk

 1. Zaváraninový pohár aj viečko vysterilizujeme krátkym povarením vo vode a necháme vysušiť.
 2. Zatiaľ si nachystáme vanilkové struky. Ostrým nožom ich opatrne pozdĺžne rozkrojíme, otvoríme a pokrájame na menšie kusy. Veľkosť závisí od pohára a množstva. Struky musia byť úplne ponorené v alkohole. Inak by sa mohli začať kaziť.
 3. Odmeriame množstvo alkoholu a nalejeme do suchého vysterilizovaného pohára.
 4. Do alkoholu vložíme nakrájané vanilkové struky, pevne zaskrutkujeme viečko a odložíme na tmavé miesto.
 5. Vanilku je potrebné macerovať v alkohole minimálne 2 mesiace, ideálne 3, prípadne aj viac.
 6. Vždy raz do týždňa (ale kľudne aj častejšie – ja som ho chodila obdivovať neustále) obsah pohára pretrepaním pomiešame. NEOTVÁRAME! Budete vidieť, ako extrakt postupne mení farbu a krásne tmavne.
 7. Po uplynutí doby macerovania si pripravíme malé 50 ml fľaštičky z tmavého skla so skrutkovacím uzáverom. Vysterilizujeme ich, vytrasieme vodu a necháme vysušiť.
 8. Na čistú sklenú nádobu položíme lievik a doňho vložíme gázu. Ja som použila 1 väčší poskladaný štvorec, to sú 4 vrstvy gázy.
 9. Extrakt poslednýkrát premiešame, konečne otvoríme a privoniame k tej nádhernej vanilkovej vôni.
 10. Precedíme ho cez gázu. Pracujeme opatrne, každá kvapka je veľmi vzácna.
 11. Potom extrakt pomocou čistej nepoužitej striekačky dávkujeme do pripravených fľaštičiek.
 12. Fľaštičky pevne zaskrutkujeme vrchnáčikom, označíme, ozdobíme a keď príde čas, darujeme.

Ak sa vám páči označenie mojich fľaštičiek, tu si môžete stiahnuť grafický návrh. Vytlačte si ho na hárok samolepiacich etikiet veľkosti 4/A4 – teda kde sú 4 kusy etikiet na hárku. Vystrihnite a nalepte na fľaštičky.