DOVOLENKA do 21.7.2024. V e-shope sa aktuálne zobrazujú iba výrobky skladom. Všetky objednávky budú spracované až 22.7., odkedy bude obchod opäť v plnej prevádzke.

DIY Krmivo pre vtáčiky

Vždy s blížiacou sa zimou robíme doma zásoby krmiva pre vtáčiky. Dokrmovať ich začíname už na prelome jesene a zimy, kedy v prírode ubúda prirodzených zdrojov. Vtáčiky si tak zvyknú a vedia, kde počas celej zimy nájdu potravu. Každý rok rastie ich počet aj rozmanitosť druhov. Dievčatá často vykúkajú von a počítajú, koľko ich zobká v kŕmidle, sedí na plote a na stromoch. Postupne sa ich učíme rozoznávať a veľkú radosť nám vždy spraví vzácna návšteva sojky alebo ďatľa, ktorý má svojský spôsob lúskania semienok.

Do kŕmidla sypeme slnečnicu (túto sezónu jej "naše" vtáčiky spotrebovali približne 50 kíl), občas pridám orechy, keď mi z pečenia zostanú zbytky na dne vrecka. Občas im ale vyrobíme aj špeciálnu dobrotu. Zabavíme sa pri spoločnom tvorení a ozvláštnime im jedálniček. Zo zmesi semienok, orechov a kokosového oleja vyrobíme domáce závesné jedlé ozdoby. 

Určite viete, že kupované lojové gule v sieťkach nie sú pre vtáčiky bezpečné. Môže sa im v nich zachytiť noha a zostanú v sieťke zakliesnené. Domáce visia iba na špagáte. 

Výroba je veľmi jednoduchá. Postačí vám silikónová forma alebo vykrajovačky na pečivo (vyberajte skôr väčšie a jednoduché tvary), slnečnica alebo zmes semiačok určená pre dokrmovanie prezimujúcich vtákov, tuk a špagát alebo stužka. Najjednoduchšie dostupný je kokosový olej. Výborný je ale loj, opýtajte sa naňho u mäsiara, ideálne už vytopený. Nemám osobnú skúsenosť, ale vraj pri roztápaní nevonia veľmi príjemne. Použiť môžete aj kúsky sušeného jablka, alebo iného ovocia, všetko musí byť ale chemicky neošetrené, nesladené a nesolené. Pozrite si videonávod (kliknite na video a dajte si ho zobraziť na celú obrazovku, aby ste dobre videli aj popis. Ak si zapnete zvuk, na konci sa môžete započúvať do štebotu našich vtáčikov.)

Zmes semienok zmiešajte a zalejte rozpusteným kokosovým olejom tak, aby sa začala k sebe mierne lepiť. Utlačte ju cca do polovice formy. Kúsok špagáta zauzlite, vytvorte z neho slučku na zavesenie a vložte uzlom do formičky. Prikryte druhou vrstvou zmesi a utlačte. Nechajte v chlade poriadne stuhnúť. Použiť sa dajú aj plastové kelímky, ktorým na dne urobíte dierku na zavesenie). Poslúžia aj vykrajovačky. Položte ich na chladnú podložku (napríklad plech, ktorý ste dali von vychladiť) a zmes do nich natlačte. Špagátik na zavesenie môžete vložiť dvomi spôsobmi. Buď ho zatlačíte do zmesi ako pri plnení formičiek, alebo pred stuhnutím vložíte medzi semienka kúsok slamky. Po stuhnutí tuku slamku vytiahnete a na jej mieste zostane dierka, ktorou prevlečiete špagát alebo stužku.

Stuhnuté maškrty opatrne vytlačte zo silikónovej formy alebo vykrajovačiek a zaveste na kŕmidlo alebo na stromy v záhrade.

TIP: Skúšala som aj iný postup - zmes semienok som najskôr nasypala do formičiek, celé zaliala olejom  a nechala stuhnúť. Spôsobí to však, že výsledná maškrta obsahuje príliš veľa tuku.

Pri dokrmovaní vtáčikov nesmieme zabúdať na niekoľko pravidiel, aby sme im viac neuškodili, než pomohli:

  1. PRAVIDELNOSŤ: keď si vtáčiky navykneme na potravu, je dôležité, aby ju v kŕmidle vždy našli. 
  2. ZIMA: vtáčiky nikdy neprikrmujeme vo vegetačnom období, kedy majú dostatok prirodzených zdrojov potravy. Dokrmovať začíname na prelome jesene a zimy, kedy ich ešte veľa lieta a nájdu si vaše kŕmidlo. Keď ho budete pravidelne plniť, zvyknú si naňho a zostanú vašimi stálymi návštevníkmi.
  3. Kŕmenie ukončujeme keď sa sneh roztopí, prichádza jar a vtáčiky sa rozospievajú.
  4. VHODNÉ KRMIVO: semená, orechy, čerstvé alebo sušené jablká, príp. v lete nazbierané a nasušené drobné plody (baza, jarabina, šípky a pod.), pre hmyzožravé vtáky tuk. Nepoužívame zbytky z kuchyne, čerstvé ani sušené pečivo, čokoľvek solené a korenené, sladkosti.
  5. BEZPEČNOSŤ A ČISTOTA KŔMIDLA: kŕmidlo by malo byť umiestnené tak, aby bol k nemu čo najviac znemožnený prístup predátorov, napríklad mačiek. Ideálne je ho zavesiť na strom, nie ho položiť na konár. Kŕmidlo je treba pravidelne čistiť od šupiek vylúskaných semien, zbytkov potravy a iných nečistôt. Rátajte s tým, že zem pod kŕmidlom bude tiež znečistená a na jar z napadaných semienok vyklíčia rastlinky. Myslite na to pri umiestňovaní kŕmidla do záhonu alebo do trávnika.