DIY Eko nákupné vrecká

Dnes som bola skoro ráno na trhu. Milujem tú atmosféru, keď začína sezóna lokálnych produktov. Krásne farby a vône kvetov, čerstvej zeleniny, ovocia i domácich klobások. Kúpila som jabĺčka, mrkvu, hrášok, mladé zemiaky a sadenicu bazalky. Všetko som dostala do igelitových vreciek. Takže hoci si nosím svoju plátenú tašku, aj tak vyprodukujem množstvo zbytočného odpadu. Rozhodla som sa tomu urobiť koniec a sadla za stroj. Ušila som si vlastné vrecká na ovocie, zeleninu a pečivo.

Potrebovať budete priedušnú látku – tyl, organzu, najjednoduchšie ich zoženiete v obchode so záclonami. Ak máte doma starú nepotrebnú záclonu, super, zrecyklujte ju.

Vystrihnite obdĺžniky o rozmere 30 x 80cm. Dostanete univerzálne vrecká s rozmerom cca 28 x 34cm. S veľkosťou sa ale pokojne pohrajte, ušite si väčšie vrecká na chlieb i menšie na bylinky, jednoducho podľa toho, čo zvyknete nakupovať. Ak máte látku jedným smerom pružnú, strihajte ju tak, aby pružila do šírky vrecka, nie do dĺžky.

Okraje látky po celom obvode začistite hustým cikcakom (stroj vám okraj záclonoviny aj organzy pekne zatočí). Začistenú látku zahnite po šírke na oboch stranách rovnakým smerom cca 3cm a prešite, získate tunely na šnúrku. Potom obdĺžnik zložte po šírke na polovicu, lícovou stranou tunelov dnu. Zošite po oboch stranách od skladu po začiatok tunela. Tunel aj strany vrecka môžete šiť krátkym rovným stehom, alebo hustým cikcakom. Prevráťte lícovou stranou von a pomocou zatváracieho špendlíka navlečte stužku, špagát alebo pevnejšiu šnúrku. Pre šikovnú manipuláciu pri zaťahovaní môžete navliecť brzdičku, alebo navliecť 2 šnúry proti sebe, po zatiahnutí do strán vrecko dobre drží zatiahnuté. Ak navlečiete len jednu šnúrku bez brzdičky, vrecko sa bude otvárať, treba ho po naplnení zviazať.

DIYkolaz_mini_NakupneVrecka

Vrecká schovajte do nákupnej tašky alebo do kabelky, aby ste ich na nákup nezabudli zobrať. Ak sa ušpinia, jednoducho ich operte a používajte ďalej. Ak nemáte šijací stroj, ale nechýba vám trpezlivosť, hustými stehmi si ušijete vrecká aj v rukách.