DOVOLENKA do 21.7.2024. V e-shope sa aktuálne zobrazujú iba výrobky skladom. Všetky objednávky budú spracované až 22.7., odkedy bude obchod opäť v plnej prevádzke.

DIY Kapsička so zipsom

Ako je to s tým obuvníkom? Že chodí bosý? Aj ja hoci šijem, už rok som sa nedostala k ušitiu novej kapsičky, v ktorej máme manikúru. Stará už bola fakt na zaplakanie. Až sa predvčerom úplne rozpadla a nožnice aj pilníky sa vysypali do zásuvky, konečne som sadla k stroju a rýchlo ušila novú. Rovno dve, aby som pre vás spracovala návod na 2 typy – jednu úplne jednoduchú a druhú o máličko zložitejšiu.

Potrebovať budete 2 látky – vnútornú a vonkajšiu, pre pevnejšiu aj jednostranne nažehľovací vlizelín, zips, šijací stroj a pomôcky na šitie.

Jednoduchá kapsička

Z látok vystrihneme 2 obdĺžniky – cca o 1cm dlhšie aj širšie ako výsledný rozmer kapsičky. Zips rovnakej dĺžky ako dĺžka vystrihnutých obdĺžnikov, dlhší zips si jednoducho odstrihnete a tým prispôsobíte na želaný rozmer. Vonkajšiu látku je dobré podlepiť nažehľovacím vlizelínom, ja som tentokrát nepodlepovala.

DIY_

Teraz položíme na seba obdĺžnik vnútornej látky, na ňu položiť zips bežcom hore tak, aby jeho horný okraj lícoval s horným okrajom obdĺžnika a na zips obdĺžnik vonkajšej látky lícom dolu. Zošpendlíme/zoštipcujeme a prešijeme na stroji so zipsovou pätkou. Obe látky prehneme lícom od seba, prežehlíme a ešte pozdĺž zipsu prešijeme. Zopakujeme s druhými dvoma obdĺžnikmi látky.

Teraz spojíme vnútorné a vonkajšie látky k sebe, zošpendlíme a taštičku po celom obvode zošijeme. Pred zošitím nezabudnite pootvoriť zips, je to dôležité pre finálne prevracanie taštičky +  nechajte aj cca 4 cm nezošité v časti z vnútornej látky. Teraz taštičku obráťte a otvor vo vnútri zašite ihlou skrytým stehom.

Kapsička s dnom a vsadeným zipsom

Postup šitia je veľmi podobný. Rozdiel je v tvare – z látok striháme obdĺžniky, ktorým v spodnej časti vystrihneme na oboch stranách štvorčeky. Čím sú štvorčeky väčšie, tým širšie bude dno kapsičky. Okrem dielov kapsičky ešte vystrihnite 2 malé obdĺžniky, do ktorých vsadíte zips. Taktiež je teraz vhodný čas na podlepenie vonkajšej látky vlizelínom, aby bola kapsička pevnejšia.

DIY_ (1)

Najskôr vsadíme zips. V tomto prípade potrebujeme cca o 3 cm kratší, ako je kapsička. Okraje obdĺžnikov zahneme dnu, prežehlíme, zohneme na polovicu okolo okrajov zipsu a prešijeme. Takto vsadený zips bude pekne vyzerať aj na taštičke, ktorá nemá rozšírené dno, určite sa s ním pohrajte a aj jednoduchá kapsička bude vyzerať profesionálnejšie.

Ďalej postupujeme ako v predošlom prípade. Keď máme obe strany kapsičky prišité k zipsu, zošpendlíme k sebe vnútorné a vonkajšie látky a zošijeme hore, dolu a po stranách, vystrihnuté štvorčeky zatiaľ nezošívame. Opäť nezabudnite pootvoriť zips a nechať vo vnútornej časti kúsok nezošitý na prevrátenie kapsičky lícom von. Teraz zložíme štvorcové otvory krížom a po vzniknutej línii prešijeme. Kapsičku obrátime a otvor vo vnútri ručne zašijeme skrytým stehom.

Ak potrebujete skrátiť zips, jednoducho ho odstrihnete. Ak sa skracujete na začiatku, treba dať pozor, aby ste bežec nevytiahli, kým zips bezpečne nevšijete. Ak ho skracujete na konci, prešite ho, aby ste nahradili stopper, ktorý držal zips spolu. Inak hrozí, že sa pri manipulácii počas šitia na konci roztvorí.