DIY Vlajková girlanda

Vlajkovou girlandou jednoducho ozdobíte detskú izbu, párty, či doplníte sviatočnú výzdobu na Vianoce alebo Veľkú Noc. Ja som šila tento víkend girlandu na prianie, ozdobí strechu detského domčeka. Tak som postup pre vás nafotila.

Na vlajočky budete potrebovať látky – farebne a motívom zladené podľa toho, na čo bude vaša girlanda slúžiť. Na uchytenie vlajočiek je najjednoduchšie použiť stuhu, pri výbere rátajte s tým, že ju budete skladať napoly. Môžete použiť aj šikmý prúžok. Ja som podľa zadania mala urobiť pás široký 3 cm, takú širokú (6cm) stuhu som nemala, tak som ho ušila z látky. Ak sa rozhodnete pre tento postup, rátajte so šírkou štvornásobnou ako bude finálna šírka pásu. Na dĺžku pridajte cca 3 cm, z každej strany 1,5 cm na zahnutie. Pás látky preložte pozdĺžne na polovicu a prežehlite. Otvorte ho a oba okraje zahnite k stredu dovnútra. Zažehlite, naspäť preložte napoly a poriadne ešte raz prežehlite. Stuhu len jednoducho preložte pozdĺžne napoly a prežehlite. Okraje dĺžky v oboch prípadoch založte dovnútra, zažehlite a prešite.

DIY_ girlanda

Vlajky si rozrátajte na potrebnú dĺžku girlandy. Ja som strihala trojuholníky so šírkou 15 cm a výškou 16cm. Na 110 cm mi ich vyšlo 9 s tým, že sú našité tesne pri sebe. Girlanda je obojstranná, trojuholníky preto treba strihať vždy po 2ks na každú vlajočku a šitie vám každú skráti o 1 cm.

Nastrihané trojuholníky priložíme na seba lícom dnu a ramená trojuholníka prešijeme. Hornú stranu necháme nezošitú. Rožteky opatrne odstrihneme, vlajočku obrátime lícom von a vyžehlíme. Rovnomerne rozmiestnime na dĺžku a každú vlajočku vložíme dovnútra zohnutej stuhy. Prišpendlíme a pozdĺž celého okraja pri vlajočkách prešijeme.

Girlanda je pripravená na zavesenie. Ako vidíte, jej ušitie je naozaj veľmi jednoduché, ale efekt v priestore veľký.