DIY Opletený kábel

Keď sa mi dolámala vrchná vrstva kábla už na druhej nabíjačke na mobil, skúsila som hľadať nejaké riešenie. A zistila som, že kreatívny svet má odpoveď naozaj na všetko. Tento týždeň sa chcem s vami podeliť o nápad, ktorý je funkčný a krásny zároveň. Poškodený kábel nie je podmienkou ;-) Opliesť si môžete akýkoľvek, ak máte doma tvorivú tínedžerku, našepkajte jej, že veľmi efektne ukáže farebné opletenie napríklad na káblikoch od slúchadiel.

Potrebovať budete kábel, ktorý chcete opliesť, farebné priadze, nožnice, na zakončenie ihlu a ak máte kábel naozaj poškodený, tak aj elektrickú izolačnú pásku. (UPOZORNENIE: kreatívne reparujeme iba káble s poškodenou izoláciou – „bužirkou“, nie vnútornými vodičmi! Oprava týchto už spadá do rúk odborníka!)

Z kábla opatrne odstránime kúsok poškodenej bužirky a miesto pevne oblepíme izolačnou páskou. Na začiatok kábla priviažeme priadzu. Pracujeme s celým klbkom, nič zatiaľ nestriháme.

  1. krok : priadzu vedieme ju smerom doprava, kde si ju prstami prichytíme;

  2. krok: potom doľava popod kábel;

  3. krok: a naspäť doprava ponad kábel, kde klbko prevlečieme do slučky, ktorá vznikla prichytením priadze v prvom kroku. Máme prvý uzlík.

DIYkolaz_mini_kabel

Priadzu vedieme vždy rovnakým smerom a dôležité je, aby sme ju rovnakým smerom stále aj uťahovali. Toto zabezpečí, že uzlíky sa nám budú rovnomerne ovíjať okolo kábla a tvoriť peknú plastickú špirálu. Koniec naviazanej priadze schováme pod opletanie a po pár prvých uzlíkoch, kedy už nepotrebujeme prvý uzol poťahovať a schovávať ho skrátime na cca 1 cm. Priadzu farebne vystriedame tak, že odstrihneme prvú farbu a naviažeme novú tesne pri kábli. Pokračujeme v opletaní s novou priadzou s tým, že uzol opäť schováme pod opletanie a konce priadzí zastrihneme. Opeletáme natesno, aby medzi uzlíkmi nevznikali medzery. Pokračujeme pozdĺž celého kábla. Ukončíme tak, že priadzu na konci odstrihneme, rozdelíme na polovicu, zaviažeme okolo kábla, konce pomocou ihly opatrne (aby sme nepichli do kábla) začistíme pod opletenie a odstrihneme. Ak opletáme tenučkou priadzou, ktorá sa nedá rozdeliť, pri robení posledného uzlíka priadzu obmotáme v slučke niekoľkokrát a utiahneme. Koniec rovnako schováme kúsok ihlou pod opletením a odstrihneme.