DIY Pletený fusak

Naša rodina – to sme my s manželom, naše baby Hanka a Grétka a Grétkine bábätko. Bábätko robí všetko so svojou malou mamičkou. Spí s ňou, kúpe sa s ňou, mamička ho nosí aj kočíkuje a chodí všade s nami. Keď je teplo, bábätko chodí naľahko, no s príchodom chladnejších dní už je aj bábätku samozrejme zima. Včas sme mu zabezpečili teplejšie šatočky a čiapočky, no aby neprechladlo, bábätko ešte nevyhnutne potrebovalo aj fusak. Tak som oprášila ihlice, zalovila v zásobách hrubších priadzí a uplietla mu jednoduchý fusačik. Vzor som plietla na ihliciach č. 3,5 a Grétkine bábätko má 32 cm. Fusačik má šírku 20cm. Ak máte doma malú mamičku s väčším bábätkom, fusačik si jednoducho prispôsobíte pridaním očiek do hladkého vzoru, alebo napríklad zdvojením vrkôčikov. Rovnako si fusačik môžete zväčšiť natoľko, že poslúži aj skutočnému živému bábätku. Potrebujete ovládať iba základy pletenia – nahodenie očiek, hladko, obratko a ukončenie práce.

Na ihlicu nahodíme 55 očiek a prvé 4 riadky pletieme stále hladko. Vznikne nám patent vo vrúbkovanom vzore. Od piateho riadka pletieme vzor, ktorý tvorí vrúbkovaný okraj, tj. 8 očiek hladko, nasledujú 3 očká obratko, vrkôčik zo 4 očiek, opäť 3 očká obratko, 19 očiek hladko a rovnako aj na druhej strane 3 očká obratko, vrkôčik zo 4 očiek, 3 očká obratko a 8 očiek hladko.

Vrúbkovaný okraj vznikne pletením stále hladko. Každý riadok teda začíname aj končíme 8 očkami pletenými hladko.

Vrkôčik pletieme s pomocnou ihlicou v každom 4. riadku hladko. Dve očká presunieme na pomocnú ihlicu a umiestnime ju PRED prácu. Upletieme hladko 2 očká z hlavnej ihlice a potom 2 očká z pomocnej ihlice. Vzniklo vrkôčikové prekríženie. Ďalej pletieme podľa vzoru a keď prídeme k druhému vrkôčiku postupujeme rovnako s jediným malým rozdielom – pomocnú ihlicu s 2 očkami umiestnime ZA prácu. Tým sa nám druhý vrkôčik bude opačne ako prvý a vytvoríme pekný zrkadlový vzor.

Tri riadky medzi krížením vrkôčikov pletieme tak, ako sa nám vzor javí. Teda hladké očká hladko a obrátené obratko. (S výnimkou okraja, ktorý pletieme na 8 očiek stále hladko.)

Pre lepšie pochopenie som pre vás natočila video pletenia riadka s krížením vrkôčikov. Nájdete ho na mojom YouTube kanáli „Lana tvorí“.

Pletieme stále rovnako, kým máme pás dlhý 62cm. Zložíme ho okolo bábätka, aby nám vyšiel pekne pod bradu a po okrajoch prišijeme po 4 drevené gombíky s priemerom 25mm. Tým ho zošijeme a nakoniec už len horný okraj zložíme na polovicu tak, aby vzor pekne sedel a zošijeme na vnútornej strane. Tým sme vytvorili kapucku.

DIY_fusak