DIY Škrabošky

Fašiangové obdobie je tento rok dlhé, no aj keby nebolo, naše dievčatá majú karneval takmer každý deň. V úplnom protiklade s ranným (ne)obliekaním do škôlky sa poobede a cez víkendy prezliekajú rýchlosťou blesku aj päťkrát. Veľkej obľube sa u nás tešia aj papierové masky vystrihnuté z detských časopisov, no ich životnosť je krátka a málokedy dobre sadnú a držia. Väčšinou cez ne pozerajú len 1,5 okom. Odhodlala som sa preto ušiť im škrabošky na mieru. Predlohu na princeznú a motýlika si môžete vytlačiť (dobre sedia našej 2,5 aj 6 ročnej). Alebo ak si chcete vyrobiť vlastný strih, jednoducho priložte dieťaťu na tvár papier, načrtnite si vzdialenosť očí, líniu nosa a čela a vytvorte vlastný dizajn.

skrabosky_strih

Na škrabošky z filcu budeme potrebovať farebný filc, ideálne aj výstuž, ja som použila jednostranne nažehľovací tenký vlizelín, flitre a korálky, nite, pomôcky na šitie, lepidlo na textil. Na motýlikove tykadlá chlpatý drôtik, na gumičku očká z tzv. „babky-dedka“, teda háčika a očka (gumička sa dá pri zošívaní masky aj vložiť dnu a napevno prišiť, ja som ale pre možnosť výmeny pri prípadnom roztrhnutí alebo prílišnom natiahnutí gumičky zvolila očká na navlečenie).

DIYkolaz_skrabosky

Vystrihneme si strih a obkreslíme na látky. Striháme 2x z filcu (vonkajšiu a vnútornú stranu) a 1x z vlizelínu. Vlizelín odporúčam vystrihnúť o milimeter menší, aby nám vo finále niekde neprečnieval. Vystrihneme aj všetky doplnky. Teraz nasleduje hra s flitrami a korálkami. Na jednu filcovú masku predkreslíme aj oči, okolo nich nalepíme doplnky vystrihnuté z filcu a prikladáme ozdôbky, kým nie sme s výsledkom spokojní. Po hre nás čaká najzdĺhavejšia časť – všetky flitre, korálky a aj nalepené filcové doplnky prišiť. Keď sme hotoví, na druhú filcovú masku nažehlíme vlizelín, priložíme k sebe a po celom obvode zošijeme. Ja som malé filcové doplnky obšívala ručne a celú masku potom na stroji, ale samozrejme dá sa aj celá na stroji, alebo celá ručne. Pri motýlikovej maske nezabudneme pred zošitím vložiť tykadlá a na tom mieste spoj niekoľkokrát prešijeme, aby naozaj dobre držali. Škraboške vystrihneme oči a otvory po celom obvode obšijeme, aby sa nám tam maska neoddeľovala. Nakoniec prišijeme očká, cez ne navlečieme gumičku a karneval môže začať.