DOVOLENKA do 21.7.2024. V e-shope sa aktuálne zobrazujú iba výrobky skladom. Všetky objednávky budú spracované až 22.7., odkedy bude obchod opäť v plnej prevádzke.

DIY Háčkovaná hrkálka sovička

Plastové vajíčka sú vďačným materiálom na recykláciu. Tentokrát si ukážeme, ako z nich vyrobiť hračku pre bábätko. Stačí ich naplniť, jednoducho obháčkovať a máte veselú hrkálku. Na sovičku potrebujete vedieť iba základné háčkovanie do kruhu, magický krúžok, krátke, dlhé stĺpiky, retiazkové a pevné očká.

Materiál: farebné priadze (odporúčam kvalitnú 100% bavlnu, ja som háčkovala z priadze Safran od DROPS z www.vlnanapredaj.sk), háčik zodpovedajúcej veľkosti, plastové vajíčko, náplň, vďaka ktorej bude hrkať – napríklad ryžu alebo drobnú strukovinu, ja najradšej používam malé sklené korálky, ktoré pekne hrkajú, ihlu a nožnice.

Začneme telom sovičky. Rozpis je na priadzu a háčik č.2,5 – 3 mm.

  1. riadok: Z tmavej priadze urobíme magický krúžok a doňho 6 krátkych stĺpikov (KS). Krúžok zatiahneme a háčkujeme plynule do špirály bez ukončovania riadkov.
  2. riadok: do každého očka 2 krátke stĺpiky = spolu 12 KS
  3. riadok: striedavo 1KS a 2KS do jedného očka = spolu 18 KS
  4. riadok: striedavo 1KS, 1KS a 2KS do jedného očka = spolu 24 KS
  1. – 7 . riadok: 1 KS do každého očka = 24ks v každom riadku

Pre zmenu farby neuháčkujeme posledné 3 stĺpiky v siedmom riadku krátke, ale iba pevné očká. Tým ukončíme jednu farbu, priadzu zo stredu vnútrom pretiahneme k ukončeniu, zviažeme. Zo svetlej priadze si urobíme na háčiku slučku, pichneme do miesta, kde sme ukončili tmavú priadzu a urobíme krátky stĺpik. Tak sme jednoducho zmenili farbu tak, že spoj je takmer neviditeľný. Konce priadzí zauzlíme a odstrihneme.

DIYkolaz_sovicka1

Pokračujeme rovno ako doteraz, stále 1 KS do každého očka, riadky už nemusíme počítať. Jednoducho háčkujeme až dovtedy, kým schováme celé vajíčko a ešte bude asi 1,5 cm prečnievať. Očko si povytiahneme alebo zaistíme zatváracím špendlíkom, či spinkou, aby sa nám práca nepárala, neukončujeme.

Teraz vyšijeme zobáčik a z bielej priadze uháčkujeme oči – magický kruh, doňho 10 KS, spojíme pevným očkom, ukončíme. Necháme si dostatočne dlhý koniec priadze aby sme oči mohli prišiť a ešte ich v strede vyšijeme čiernou priadzou. Z tmavej priadze uháčkujeme 2 krídelká. Začneme retiazkou z 8 očiek. Háčkujeme od druhého očka od háčika – pevné očko, pevné očko, krátky stĺpik, krátky stĺpik, polodlhý stĺpik, polodlhý stĺpik. Do posledného očka retiazky uháčkujeme 5 dlhých stĺpikov a druhou stranou sa vrátime naspäť, čiže za sebou 2x polodlhý stĺpik, 2x krátky stĺpik, 2x pevné očko, ukončíme. Opäť nezabudneme nechať dostatočne dlhý koniec priadze na prišitie krídelka.

Oči aj krídelká prišijeme na telo sovičky. Krídelká môžeme prišiť celé alebo len hore a zvyšok necháme neprišitý, aby od telíčka odstávali. Vložíme dnu vajíčko a otvor zháčkujeme tak, aby spoj išiel pekne zarovno s tvárou sovičky.

DIYkolaz_sovicka2

Ukončíme, konce priadze začistíme. Posledné urobíme štetinky. Kus tmavej priadze zložíme na tretiny, pomocou háčika prevlečieme v rožku spoja, urobíme uzol a zastrihneme. Zopakujeme na druhej strane a naša sovička je pripravená robiť radosť.