Vianoce

Video a foto návody na adventné a vianočné tvorenie - dekorácie, darčeky, aj maškrty.

DIY Najlepšie medovníky
DIY Najlepšie medovníky

Medovníčky nemôžu chýbať na žiadnom vianočnom stole. Náš nie je výnimkou a venujem im špeciálnu pozornosť. Roky som tvorila a vylaďovala recept, podľa ktorého pečiem medovníčky vždy z niekoľkých dávok – na štedrovečerný stôl, na sviatočné stretnutia s rodinou a priateľmi, na darovanie… Je to moja voňavá vianočná alchýmia. Základom je kvalitný med, čerstvo nadrvené korenie a jedna tajná prísada :) Medovníčky sú mäkké, či ich jete hneď po upečení alebo o mesiac. A kto ich ochutná, hneď si pýta recept. Nech sa páči, tu je:

Pripravte si:

500g hladkej múky – obyčajnej alebo špaldovej alebo ich kombinácia
60g práškového cukru – ja meliem trstinový
200g medu
2 stredne veľké vajíčka
75g zmäknutého masla
1 lyžička sódy bikarbóny
1 zarovnaná polievková lyžica mletej škorice
1 zarovnaná polievková lyžica medovníkových korenín v zložení: rovnomerné množstvo anízu, klinčekov a feniklu + trocha badiánu. Ak máte silný mlynček, pomeľte. Ak nemáte, potlčte ich spolu v mažiari a preosejte (toto u nás robí manžel, je to celkom fuška a nikdy sa nepodarí rozdrviť na prach všetko. Preto kľudne hoďte do mažiara poriadnu lyžicu anízu, klinčekov aj feniklu, pridajte kvietok badiánu a potom z preosiateho prášku použite zarovnanú lyžicu) - ak si nechcete chystať vlastné korenie, môžete samozrejme použiť už namiešané korenie na perníky z obchodu. No čerstvo podrvené má výnimočnú a intenzívnu vôňu a chuť. 

Kto čítal pozorne úvod a hľadá tú tajnú prísadu?
1 polievková lyžica kvalitného kakaa – dodá medovníčkom krásnu farbu a prehĺbi chuť

…na pečenie o pár dní ešte hustý slivkový lekvár a orechy.

Pozrite si video prípravy cesta a pečenia medovníkov a čítajte ďalej postup.

Postup:

Múku, cukor, koreniny aj kakao preosejeme. Pridáme sódu bikarbónu, mäkké maslo, med, vajíčka a vypracujeme hladké cesto. Zabalíme do vrecúška (včelobalu / fólie) a necháme v chlade vyzrieť minimálne 2 dni.

Potom ho na pomúčenej doske premiesime a rovnomerne vyvaľkáme – na menšie tvary na hrúbku 2-3mm, na väčšie 3-4mm. Ja robievam najčastejšie malé (priemer cca 5cm) kolieska. Poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie. Do stredu dáme malou lyžičkou alebo zdobiacim vreckom kôpku slivkového lekváru a orech.

Pečieme v rúre vyhriatej na 180°C (horný a dolný ohrev) cca 10 minút dozlatista. Necháme vychladnúť na mriežke a naukladáme do plechovej dózy. Skladujeme v chladnejšej miestnosti až kým všetky nepojeme. Netuším, akú presne majú trvanlivosť, no najdlhšie sme mali zopár zabudnutých kúskov 2 mesiace a stále boli výborné).

Z cesta môžeme povykrajovať aj klasické tvary a zdobiť iba mandľou, orieškom, alebo namaľovať bielkovou polevou. V tomto prípade pred pečením alebo tesne po upečení potrite ešte horúce medovníčky rozšľahaným vajíčkom, aby bol povrch krásny, lesklý. Pozor, aby príliš dlho nepresychali. Keď vyschne poleva, šup s nimi do plechovej dózy. Ak boli dlho na vzduchu môžete k nim na prvý deň vložiť rozkrojené jabĺčko.

Tip sezóny 2023: Tento rok sme s veľkým úspechom zdobili medovníčky lentilkami. S dievčatami sme povykrajovali stromčeky, pred pečením ich natreli vajíčkom a jemne povtláčali lentilky. Skúšali sme použiť najskôr klasické veľké, no farba sa roztekala. Na druhý pokus som zohnala malé (Dúhovky z Lidla) a tie boli super. 
C6203142-994F-4849-AE17-BA95F09FEA7C

Vyskúšajte a dajte vedieť, ako vám chutili!

Čítať článok
DIY Vanilkový extrakt
DIY Vanilkový extrakt

S príchodom chladných jesenných dní sa nám do myšlienok začnú pomaličky vkrádať aj Vianoce. Najmä, ak radi darujeme vlastnoručne vyrobené darčeky, ktoré si obvykle vyžadujú nejaký čas na výrobu. A hoci sa luxusný, voňavý domáci vanilkový extrakt hodí kedykoľvek v roku, osobitne poteší na Vianoce, ktoré sladko voňajú vanilkou. Keď ho budete vyrábať, v žiadnom prípade nezabudnite aj na fľaštičku pre seba! Výroba nie je zložitá, budete potrebovať iba 2 suroviny a čas minimálne 2 mesiace, dlhším macerovaním sa chuť zintenzívni. Pripravila som pre vás podrobný postup s video návodom, aj grafický návrh nálepiek na označenie.

TIP: Príprava vanilkového extraktu je voňavá alchýmia. Oplatí sa dbať na čistotu všetkého, s čím príde do kontaktu a zvlášť na veci, ktoré majú tendenciu naťahovať vône – viečko na pohári určite použite čisto nové, rovnako doska na krájanie by nemala byť cítiť cibuľou. Kľudne krájajte na tanieri alebo papierovej utierke.

SUROVINY:

 • kvalitný alkohol – ideálna je vodka, lebo má neutrálnu chuť;
 • vanilkové struky – odskúšaný pomer je 1,5 struku na 50ml vodky. Ak dáte viac, vôňa bude ešte intenzívnejšia.

POMÔCKY:

 • čistý zaváraninový pohár s novým nepoužitým viečkom – veľkosť podľa množstva, ktoré budete vyrábať;
 • odmerka;
 • lievik a gáza na precedenie;
 • injekčná striekačka na dávkovanie do fľaštičiek;
 • 50ml fľaštičky z tmavého skla – použiť môžete liekovky z lekárne, tie majú ale obvykle biely plastový vrchnáčik. Ja som našla hnedé aj elegantné čierne fľaštičky s plechovým vrchnáčikom na www.handymade.sk

 1. Zaváraninový pohár aj viečko vysterilizujeme krátkym povarením vo vode a necháme vysušiť.
 2. Zatiaľ si nachystáme vanilkové struky. Ostrým nožom ich opatrne pozdĺžne rozkrojíme, otvoríme a pokrájame na menšie kusy. Veľkosť závisí od pohára a množstva. Struky musia byť úplne ponorené v alkohole. Inak by sa mohli začať kaziť.
 3. Odmeriame množstvo alkoholu a nalejeme do suchého vysterilizovaného pohára.
 4. Do alkoholu vložíme nakrájané vanilkové struky, pevne zaskrutkujeme viečko a odložíme na tmavé miesto.
 5. Vanilku je potrebné macerovať v alkohole minimálne 2 mesiace, ideálne 3, prípadne aj viac.
 6. Vždy raz do týždňa (ale kľudne aj častejšie – ja som ho chodila obdivovať neustále) obsah pohára pretrepaním pomiešame. NEOTVÁRAME! Budete vidieť, ako extrakt postupne mení farbu a krásne tmavne.
 7. Po uplynutí doby macerovania si pripravíme malé 50 ml fľaštičky z tmavého skla so skrutkovacím uzáverom. Vysterilizujeme ich, vytrasieme vodu a necháme vysušiť.
 8. Na čistú sklenú nádobu položíme lievik a doňho vložíme gázu. Ja som použila 1 väčší poskladaný štvorec, to sú 4 vrstvy gázy.
 9. Extrakt poslednýkrát premiešame, konečne otvoríme a privoniame k tej nádhernej vanilkovej vôni.
 10. Precedíme ho cez gázu. Pracujeme opatrne, každá kvapka je veľmi vzácna.
 11. Potom extrakt pomocou čistej nepoužitej striekačky dávkujeme do pripravených fľaštičiek.
 12. Fľaštičky pevne zaskrutkujeme vrchnáčikom, označíme, ozdobíme a keď príde čas, darujeme.

Ak sa vám páči označenie mojich fľaštičiek, tu si môžete stiahnuť grafický návrh. Vytlačte si ho na hárok samolepiacich etikiet veľkosti 4/A4 – teda kde sú 4 kusy etikiet na hárku. Vystrihnite a nalepte na fľaštičky.

 

Čítať článok
DIY Orechové ozdoby - škrupinky
DIY Orechové ozdoby - škrupinky
Do sviatkov nám zostávajú už len posledné 2 týždne. Domácnosti začínajú voňať koláčikmi a atmosféru umocňuje vianočná výzdoba. Ak ste sa rozhodli pre prírodný štýl, určite nevynechajte jednoduché, ale efektné ozdoby z orechových škrupiniek. Môžete ich zavesiť na stromček, nalepiť do vianočných vencov alebo len tak položiť do svietnikov a misiek. Radosť určite urobia aj ako milý vlastnoručne vyrobený darček alebo ako súčasť darčekového balenia.
 
DIY_skrupinky

 

Hotové ich máte raz-dva a na výrobu potrebujete:

 • nevylúskané vlašské orechy (čím väčšie, tým sú ozdoby výraznejšie a krajšie)
 • nôž na lúskanie (najlepšie ochotného manžela/brata/otca s nožom)
 • látku s drobným vianočným vzorom
 • pevnú niť, ihlu a nožnice
 • výplň do vankúšov alebo vatu
 • tavnú lepiacu pištoľ
 • ozdobnú niť, šnúrku alebo stužku v prípade, že chcete ozdoby vešať

Orechy opatrne rozdelíme nožom na polovice a vyberieme vnútro. Z látky si nastriháme oválne kúsky podľa veľkosti škrupiniek. Látka musí škrupinku presahovať, ale nie príliš, aby sa do nej zmestila a veľmi nekrútila. Vyskúšajte najskôr jeden oriešok a podľa potreby veľkosť upravte. Navlečieme niť do ihly a po celom obvode látku predným stehom obšijeme. Oba konce nite necháme kúsok trčať. Do látky vložíme výplň, konce nite zatiahneme a zaviažeme. Vzniknutý batôžtek vlepíme tavnou pištoľou do škrupinky. Ak chceme ozdoby zavesiť, ozdobnú šnúrku vložíme do škrupinky pred zalepením pod látku. Oriešky sú hotové. Prajem vám krásne sviatky!

Čítať článok
DIY Adventný kalendár
DIY Adventný kalendár

Vyrábali ste tento rok svojim deťom adventný kalendár? Ak ešte nie a predsa vám to vŕta v hlave, tento zvládnete doslova za jeden večer. Zajtra ráno môžu otvárať prvé vrecúško.

Potrebovať budete iba baliaci papier, pravítko, ceruzku, nožnice, lepidlo, stužku alebo špagát a niečo na uchytenie. Ja som použila ozdobné štipčeky, môžu byť aj obyčajné drevené štipce, kancelárske spinky, alebo sa dajú vrecúška jednoducho priviazať.

Z baliaceho papiera si nastrihajte 24 obdĺžnikov veľkosti 12 x 16cm. Aby boli všetky vrecúška rovnaké, značte si pomocou pravítka miesta , kde budete papier skladať. Najskôr 8,5 od ľavého okraja po dlhšej strane nakreslite značku a k nej preložte ľavý okraj papiera. Potom na preložený papier naznačte 1cm sprava a pravú stranu papiera preložte doľava – ten 1cm sa prekryjú. Zlepte. Naznačte si 2,5cm zospodu a v tomto bode preložte spodný okraj hore. Otvorte oba rohy, zatlačte a vzniknuté okraje preložte dovnútra k sebe.  Prelepte obdĺžnikom papiera 5 x 2,5cm. Dostali ste vrecúško so širokým dnom.

24 vrecúšok ľubovoľne ozdobte a očíslujte. Naplňte drobnými maškrtami a uzavrite. Na paličku, alebo drevený vešiak naviažte kratšiu stužku, na ktorú kalendár zavesíte a 4 dlhé stužky, na ktoré naštipcujete vrecúška.

DIY_AdventnyKalendar

Tip: do vrecúšok môžu ísť okrem maškŕt napríklad aj kartičky so spoločnými aktivitami na každý deň. Napríklad „Dnes spolu… upečieme medovníky, nakŕmime vtáčiky, zahráme si človeče nehnevaj sa, vyčistíme čižmičky pre Mikuláša“ a podobne.

Prajem vám krásny tvorivý advent!

Čítať článok
DIY Pohár spomienok
DIY Pohár spomienok

V nedeľu sme do nášho pohára spomienok vhodili prvý lístoček. Tento krásny nápad som objavila tesne pred koncom roka a okamžite som sa rozhodla, že ho zrealizujeme. Je to celoročná rodinná aktivita, ktorá nám pomôže na chvíľku sa zastaviť, zamyslieť sa nad spoločným trávením času a uvedomiť si, koľko krásnych zážitkov spolu máme. Ak ešte nemáte svoj pohár spomienok, je najvyšší čas ho začať napĺňať – určite si ešte spomeniete na to, čo ste robili minulý týždeň od Silvestra 
(Silvester a posledné dni starého roka od poslednej nedele môžete zahrnúť už do nového roka a potom o rok urobiť lístočky dva – jeden do starého a druhý do nového roka 2021)

PoharSpomienok

Pohár spomienok si urobíte jednoducho z obyčajného zaváraninového pohára alebo akejkoľvek krabičky (vtedy budete mať krabičku spomienok). Každý týždeň v nedeľu večer si celá rodina spolu sadnete, pospomínate na všetko pekné, čo ste počas celého týždňa prežili a každý si vyberie jeden zážitok, ktorý bol preňho ten najkrajší. Spomienky zapíšete na papierik, poskladáte ho a hodíte do pohára. To je všetko.

Už teraz sa teším, ako si na konci roka spolu všetci sadneme, prečítame lístočky a zaspomíname si na 52 x 4 krásnych vecí, ktoré sme zažili.

Pohár spomienok môže mať rôzne obmeny – môžete si robiť nie týždenný, ale denný pohár spomienok alebo všetkého, za čo ste vďační. Ak už všetci členovia rodiny vedia písať, môže si každý zvoliť farbu papiera, napísať svoju spomienku tajne a na konci roka budú spomienky každého pre ostatných prekvapením. Môže to byť pohár myšlienok, dobrých skutkov, drobných úspechov, jednoducho čohokoľvek pozitívneho, čo vás nielen na konci konkrétneho roka, ale kedykoľvek keď sa k nemu vrátite povzbudí, poteší a aj v ťažších obdobiach vám pripomenie, že život je plný krásnych chvíľ.

PS. Pohár spomienok môže byť aj milým darčekom – napíšte stručný návod a priviažte ho spolu s obálkou s 52 lístočkami na pekne ozdobený pohár.

Čítať článok
DIY 5-minútový adventný kalendár
DIY 5-minútový adventný kalendár

Vytváranie adventných kalendárov patrí k mojim obľúbeným aktivitám v období príprav na najkrajšie sviatky roka. Dievčatám som už pred niekoľkými rokmi ušila vrecúška, ktoré vždy plním drobnosťami a maškrtami. No obdarovávame nielen deti ale aj babky, a preto vám chcem ukázať, ako jednoducho môžete potešiť niekoho blízkeho v adventnom období. Na 5-minútový adventný kalendár si stačí pripraviť:

 • sklenenú dózu (moja je z IKEA, rovnako aj džbán, ktorý uvidíte vo videu) alebo väčší zaváraninový pohár;
 • zdobenie podľa vlastného vkusu;
 • stuhu;
 • 24 ks obľúbených bonbónov toho, komu kalendár darujete – môžete zvoliť aj vlastnoručne upečené trvanlivé koláčiky (napríklad medovníky, linecké pečivo, orechové sucháre) alebo napríklad čaje.

Výroba je jednoduchá – bonbóny naukladajte do dózy, tú potom ozdobte, previažte mašľou a prvého decembra podarujte. Natočila som pre vás postup formou krátkeho videa:

Takýmto kalendárom spríjemníte predvianočný čas svojim blízkym a oni si na vás každý deň pomyslia, keď si ku kávičke dajú čokoládku, koláčik od vás alebo uvaria čaj.

Prajem Vám požehnaný advent naplnený peknými myšlienkami a časom stráveným s blízkymi.

Čítať článok
6 položiek celkom