DOVOLENKA do 21.7.2024. V e-shope sa aktuálne zobrazujú iba výrobky skladom. Všetky objednávky budú spracované až 22.7., odkedy bude obchod opäť v plnej prevádzke.

DIY Zaťahovací batoh

Šikovný batoh, ktorý sa zaťahuje šnúrkami a tieto potom slúžia ako popruhy zvládnu ušiť aj úplné začiatočníčky. Potrebujeme naňho látku (najčastejšie sa šije z bavlny), hrubšiu šnúru, šijací stroj a pomôcky na šitie.

  • na detský batoh som z látky vystrihla obdĺžnik s rozmerom 80 x 30 cm a zo šnúry 2 x 140 cm
  • na dospelácky batoh budete potrebovať obdĺžnik látky s rozmerom 105 x 40 cm a zo šnúry 2 x 160 cm

Prípadne môžete vystrihnúť 2 obdĺžniky (na výšku pridajte každému 1 cm) a tieto budú ako predná a zadná strana dolu zošité. Šev odporúčam dvojitý. V návode ale pracujeme s jedným kusom látky vcelku.

DIYkolaz_batoh

Vystrihnutú látku zahneme po dĺžke na oboch stranách 1 cm. Zažehlíme a môžeme aj prešiť, hodí sa to najmä hore cca 7 cm, kde bude tunel na šnúru. Potom rovnako 1 cm zahneme obe krátke strany, zažehlíme a prešijeme. Krátke strany zahneme ešte raz, tentokrát 4cm, zažehlíme a prešijeme. Ja som prešila 2x, teda rovným stehom raz a milimeter vedľa po celej dĺžke ešte raz. Teraz látku zohneme po dĺžke napoly lícom dnu a zošpendlíme si ju. Zošijeme po oboch stranách s tým, že začíname cca 2 cm od spodnej strany (tam budeme prevliekať šnúru) a šijeme iba po tunel. Batoh máme takmer hotový. Prevrátime ho a do tunela navlečieme šnúry. Jedna sa bude zaťahovať doprava, druhá doľava. Konce pevne zauzlíme a uzlíky prevlečieme dierkami, ktoré sme nechali pri zošívaní batoha. Je možné to urobiť aj tak, že dierky nenecháme pri zošívaní, ale pár stehov v tejto fáze vypárame a nimi prevlečieme zauzlené konce šnúr. Batoh opäť prevrátime rubovou stranou von a šnúry pevne niekoľkonásobným prešitím prišijeme. Prevrátime a máme hotovo.