DOVOLENKA do 21.7.2024. V e-shope sa aktuálne zobrazujú iba výrobky skladom. Všetky objednávky budú spracované až 22.7., odkedy bude obchod opäť v plnej prevádzke.

Deti

DIY Papierové pyramídky
DIY Papierové pyramídky

Rovnako ako na Vianoce, aj na Veľkú noc pripravujeme s dievčatami drobné darčeky pre kamarátky a kamarátov šibačov. Natočila som pre vás videonávod (kliknite na video a dajte si ho cez štvorček zobraziť na celú obrazovku, aby ste ho dobre videli) na jednoduché papierové batôžteky naplnené drobnými sladkosťami. Urobte si ich s nami!

 

Potrebujete iba farebné papiere nastrihané na obdĺžniky 8x16 cm, pečiatky na ozdobenie (deti môžu papiere aj pokresliť, nalepiť nálepky, washi pásky alebo sa dá samozrejme použiť pevnejší vzorovaný papier), lepidlo, nožnice alebo rezačku, zúbkované nožnice a drobné sladkosti na naplnenie.

TIP: Papierové pyramídky si môžete tematicky prispôsobiť na akúkoľvek príležitosť. Napríklad ako drobné mikulášske darčeky pre kamarátov, pozornosť pozvaným na detskú oslavu, do škôlky pri príležitosti narodenín alebo ako adventný kalendár. 

Čítať článok
DIY Brmbolcové balenie
DIY Brmbolcové balenie

Jednoduchým, veselým a farebným balením darčekov potešíte deti počas celého roka. K narodeninám, meninám, alebo napríklad k MDD. Videonávod nájdete tu na mojom instagrame.

Čítať článok
DIY Prívesok s odtlačkami
DIY Prívesok s odtlačkami

Návod tohto týždňa vytvorili dievčatá len za mojej malej asistencie. Vyrobili pre mňa aj pre tatina prívesok na kľúče so svojimi odtlačkami prstov. Môj je ešte ozdobený strapcom a mašličkami.

Budete potrebovať drevený výrez, akrylové farby a krúžok na kľúče. Prívesok je dobré aj prelakovať a môžete ho ľubovoľne dozdobiť.

DIYkolaz_mini_privesok

Drevený výrez namaľujte základnou farbou zo všetkých strán. Po zaschnutí natrite dieťatku prštek farbou a odtlačte na výrez šikmo cez seba do tvaru srdiečka. Keď farba uschne, zopakujte na druhej strane. Na našich príveskoch je jeden prštek jednej dcérky a druhý druhej.

Po zaschnutí, prelakovaní a dôkladnom vysušení zaveste prívesok na pevnú šnúrku alebo stužku o krúžok na kľúče. Môj je ešte dozdobený aj strapcom, vyrobíte ho jednoducho z priadze podľa priloženého návodu.

DIYkolaz_mini_strapec

Čítať článok
DIY Látková knižnica
DIY Látková knižnica

Veselú pásikavú „poličku“ som šila, ešte keď bola staršia dcérka maličká. Namontovali sme ju tak, aby na knižky pohodlne dočiahla. Je praktická a originálne oživí interiér. Potrebujete na ňu iba kus pevnej látky, šijací stroj, alebo niekoho ochotného so šijacím strojom, konzoly na záclonové tyče umožňujúce uchytiť dve za sebou a vŕtačku, prípadne milého suseda s vŕtačkou. Ja som zašla po materiál do IKEA a nesklamala. Knižnička, ktorú vidíte na obrázkoch má dĺžku cca 145 cm a výšku 20 cm. Použila som:

 • 2 konzoly BETYDLIG + 2 držiaky záclonovej tyče naviac,
 • 2 teleskopické záclonové tyče RÄCKA ,
 • 4 hmoždinky a 4 skrutky,
 • 60 cm látky (šírka 150 cm)

DIYkolaz_kniznica

Postup je jednoduchý. Okraje, ktoré tvoria boky knižnice som začistila dvojitým preložením a prešitím.  Hoci to bola vlastne šírka látky, teda nie strihané okraje, neboli veľmi pekné. Ak ale budete mať inú látku a tiež ju použijete celú, je možné, že toto nebudete musieť robiť. Potom som na dlhej strane spravila na oboch okrajoch tunely na tyče. Látku som preložila cca centimeter, zažehlila, preložila ešte raz na šírku tunela (môj má 5 cm, závisí od hrúbky tyče) a prešila. A je hotovo. Manžel navŕtal a pripevnil do steny konzoly, do tunelov sme zasunuli tyče a zavesili na držiaky.  Viem si ich predstaviť aj viac nad sebou, možno kratších, všetko závisí od priestoru, ktorý knižničke vyčleníte. Veselé tvorenie!

Čítať článok
DIY Pizza z filcu
DIY Pizza z filcu

Moje dve malé gazdinky vyvárajú vo svojej kuchynke každučký deň. Jedno z najobľúbenejších jedál, ktoré mi pomáhajú pripravovať aj v našej skutočnej kuchyni je pizza. Preto som im ušila aj ich vlastnú. Filc (plsť) dostanete bežne kúpiť v mnohých farbách, nastrihaný na obdĺžniky veľkosti A4. Je to perfektný tvorivý materiál, nepára sa a na šitie vám stačí ihla a niť, nepotrebujete šijací stroj.

Na pizzu som použila:

 • po 2 hárky zo svetlohnedého, žltého, červeného  a svetloružového filcu,
 • po 1 hárku z tmavoružového, bieleho, zeleného, tmavosivého, maslového a svetložltého filcu,
 • nite zodpovedajúcich farieb + fialovú na kolieska cibule,
 • tenké vyšívacie priadze (alebo nite) na vyšitie šunky, klobásky, brokolice a plesňového syra – bielu, tmavozelenú a modrú,
 • trocha vankúšovej výplne (príp. vaty) na vyplnenie okrajov cesta,
 • spevňujúcu vložku do cesta, aby pizza pekne držala tvar a udržala oblohu – ja som použila vložku do zásuviek z IKEA (názov Variera, predáva sa v rolkách),
 • nožnice a ihlu

 Postup:

Vytlačte si strih a vystrihnite jednotlivé kúsky. Prišpendlite (príp.obkreslite) ich na filc a nastrihajte:

Pizza_strih

 • 6x cesto zo svetlohnedého filcu
 • 6x okraj cesta zo svetlohnedého filcu
 • 6x paradajkovú omáčku z červeného filcu
 • 6x spevňujúcu vložku do cesta

Ďalej na oblohu striháme vždy 2 kúsky na jeden tvar. Budeme ich zošívať, aby bola pizza pekná plastická. (Počet kúskov oblohy si môžete samozrejme ľubovoľne upraviť. Ja som ušila 8 koliesok šunky a klobásky, 5 rybiek, hríbikov a ružičiek brokolice, 4 kolieska papriky a cibule, 3 vajíčka a 3 kukurice)

 • 10x syr zo žltého filcu
 • 2x syr z maslového filcu
 • 16x šunku zo svetloružového filcu
 • 16x klobásku z tmavoružového filcu
 • 10x rybku z tmavosivého filcu
 • 10x hríbik z bieleho filcu
 • 10x brokolicu zo zeleného filcu
 • 8x papriku zo zeleného filcu
 • 8x koliesko cibule z bieleho filcu
 • 6x vajíčko – bielok z bieleho filcu
 • 3x vajíčko – žĺtok zo svetložltého filcu

DIYkolaz_pizza

Kukuricu som robila tak, že som zo svetložltého filcu odstrihla prúžok a z neho nastrihala kúsky približne veľkosti skutočného kukuričného zrnka. Tie som obšívala drobnými stehmi a zároveň prišívala k sebe. Bola to piplačka, no každá naša pizza musí byť zasypaná kukuricou. Môžete si namiesto zrniek vystrihnúť malé klásky a vyšiť ich stehmi vedenými kolmo na seba, aby ste vytvorili zrnká.

Do žltého syra som vystrihla dierky vždy tak, aby po spojení dvoch strán bola dierka spodnou stranou prekrytá. Maslový syr som povyšívala modrou priadzou, až potom zošila lícovými stranami von. Rovnako som pred zošívaním vyšila aj šunku a klobásku bielou priadzou a brokolicu tmavozelenou priadzou. Na 3 bielky som našila žĺtky a zošila s prázdnymi bielkami. Krúžky cibule som zošila priamym stehom fialovou niťou stredom krúžka.

Detaily sú pre výsledný vzhľad dôležité. Jednoduché vyšívanie má vo výsledku veľký efekt, preto sa s jednotlivými kúskami určite pohrajte.

Na cesto prišijeme okraj, vo vnútornom oblúku necháme kúsok nezošitý, naplníme vankúšovou výplňou a došijeme. Vyvýšený okraj cesta dodá pizzi realistický vzhľad. Po obvode prišijeme paradajkovú omáčku, dnu vsunieme spevňujúcu vložku, aby základ pekne držal tvar aj oblohu a prišijeme aj tretiu stranu omáčky o okraj cesta.

Hotovo, vaša pizza je „upečená“ :) Dobrú chuť!

Čítať článok
DIY Záložka zo stužky
DIY Záložka zo stužky

Záložky v detských knihách sú zázračné. Každý rodič vie, že keď dočíta príbeh a založí záložku, pri ďalšom čítaní ju nikdy nenájde na rovnakom mieste. Zázračná záložka sama z knižky vyskočí a schová sa do iného príbehu. Alebo do úplne inej knihy. Alebo dokonca celkom odíde, vydá sa do sveta a nikto ju viac nenájde.

Tieto zázračné záložky, volajú sa sťahovavé, majú sesternice. Sú tiež zázračné, ale celkom inak. Pevne sa držia knižky a strážia stránky tam,kde ich založíme. Civilný názov je záložky zo stužiek, no oveľa radšej majú pomenovanie cifrované. Vycifrovať si ich môžete ako len chcete. Detičky vám určite s radosťou pomôžu povyberať farebné stužky, veselé gombíky, gumičky a všakovaké ozdôbky.

Výroba cifrovanej záložky je jednoduchá, rýchla a zábavná. Potrebujete iba stužku, menšiu gumičku, gombík, ihlu a niť. Ostatné doplnky už sú len na vašej fantázii. Na knihu klasickej veľkosti budete potrebovať približne 45cm stužky. Odporúčam aspoň centimeter širokú. Ak máte veľa kníh rozličných veľkostí, urobte si záložiek viac. Založte stužku približne v strede knihy, natiahnite konce k sebe a odstrihnite tam, kde sa stretnú. Po založení oboch koncov vznikne priestor akurát na gumičku.

DIYkolaz_StuzkovaZalozka

Jeden koniec stužky založte na rubovú stranu približne centimeter a potom ešte raz. Keď sklad prežehlíte, bude sa lepšie šiť, nebude sa šmýkať a rozkladať. Zašite pevne po celej šírke stužky (ja som obšila aj po okrajoch). Zopakujte na druhom konci ale s tým, že pred zašitím vložíte dnu gumičku. Na koniec bez gumičky prišite gombík a záložka je hotová. Môžete ju samozrejme ešte ľubovoľne dozdobiť, aby bola naozaj krásna cifrovaná.

Vyskúšajte, či bude cifrovaná záložka zázračne strážiť stránky v knižkách vašich detí. A ak sa predsa len rozhodne vziať nohy na plecia a utiecť do sveta, už viete ako si vyrobiť novú, možno ešte krajšiu, vycifrovanejšiu :)

Čítať článok
DIY Pečené voskovky
DIY Pečené voskovky

Tento rok som sa rozhodla nenabaliť Hanku v deň jej narodenín do škôlky sladkosťami, ale vyskúšať upiecť niečo celkom iné. Farebné srdiečka nie sú síce jedlé, sú však perfektné na kreslenie a som si istá, že deťom urobia radosť. Obe moje dievčatá s nimi kreslia ostošesť.

Na kulinársko-nekulinársky pokus budete potrebovať iba voskovky (konečne zužitkujete všetky dolámané farbičky, aj tie najmenšie kúsky, ktoré sa len kopia a kresliť sa s nimi nedá, ale je vám ľúto ich vyhodiť) a silikónovú formu na pečenie. Tvary aké sa vám páčia, veľkosť tak akurát do ruky a je dobré, ak nemajú zúbkovanú štruktúru, aby sa pri kreslení zo začiatku nedrobili.

DIYkolaz_voskovky

Tento rok som sa rozhodla nenabaliť Hanku v deň jej narodenín do škôlky sladkosťami, ale vyskúšať upiecť niečo celkom iné. Farebné srdiečka nie sú síce jedlé, sú však perfektné na kreslenie a som si istá, že deťom urobia radosť. Obe moje dievčatá s nimi kreslia ostošesť.

Na kulinársko-nekulinársky pokus budete potrebovať iba voskovky (konečne zužitkujete všetky dolámané farbičky, aj tie najmenšie kúsky, ktoré sa len kopia a kresliť sa s nimi nedá, ale je vám ľúto ich vyhodiť) a silikónovú formu na pečenie. Tvary aké sa vám páčia, veľkosť tak akurát do ruky a je dobré, ak nemajú zúbkovanú štruktúru, aby sa pri kreslení zo začiatku nedrobili.

Čítať článok
DIY Škrabošky
DIY Škrabošky

Fašiangové obdobie je tento rok dlhé, no aj keby nebolo, naše dievčatá majú karneval takmer každý deň. V úplnom protiklade s ranným (ne)obliekaním do škôlky sa poobede a cez víkendy prezliekajú rýchlosťou blesku aj päťkrát. Veľkej obľube sa u nás tešia aj papierové masky vystrihnuté z detských časopisov, no ich životnosť je krátka a málokedy dobre sadnú a držia. Väčšinou cez ne pozerajú len 1,5 okom. Odhodlala som sa preto ušiť im škrabošky na mieru. Predlohu na princeznú a motýlika si môžete vytlačiť (dobre sedia našej 2,5 aj 6 ročnej). Alebo ak si chcete vyrobiť vlastný strih, jednoducho priložte dieťaťu na tvár papier, načrtnite si vzdialenosť očí, líniu nosa a čela a vytvorte vlastný dizajn.

skrabosky_strih

Na škrabošky z filcu budeme potrebovať farebný filc, ideálne aj výstuž, ja som použila jednostranne nažehľovací tenký vlizelín, flitre a korálky, nite, pomôcky na šitie, lepidlo na textil. Na motýlikove tykadlá chlpatý drôtik, na gumičku očká z tzv. „babky-dedka“, teda háčika a očka (gumička sa dá pri zošívaní masky aj vložiť dnu a napevno prišiť, ja som ale pre možnosť výmeny pri prípadnom roztrhnutí alebo prílišnom natiahnutí gumičky zvolila očká na navlečenie).

DIYkolaz_skrabosky

Vystrihneme si strih a obkreslíme na látky. Striháme 2x z filcu (vonkajšiu a vnútornú stranu) a 1x z vlizelínu. Vlizelín odporúčam vystrihnúť o milimeter menší, aby nám vo finále niekde neprečnieval. Vystrihneme aj všetky doplnky. Teraz nasleduje hra s flitrami a korálkami. Na jednu filcovú masku predkreslíme aj oči, okolo nich nalepíme doplnky vystrihnuté z filcu a prikladáme ozdôbky, kým nie sme s výsledkom spokojní. Po hre nás čaká najzdĺhavejšia časť – všetky flitre, korálky a aj nalepené filcové doplnky prišiť. Keď sme hotoví, na druhú filcovú masku nažehlíme vlizelín, priložíme k sebe a po celom obvode zošijeme. Ja som malé filcové doplnky obšívala ručne a celú masku potom na stroji, ale samozrejme dá sa aj celá na stroji, alebo celá ručne. Pri motýlikovej maske nezabudneme pred zošitím vložiť tykadlá a na tom mieste spoj niekoľkokrát prešijeme, aby naozaj dobre držali. Škraboške vystrihneme oči a otvory po celom obvode obšijeme, aby sa nám tam maska neoddeľovala. Nakoniec prišijeme očká, cez ne navlečieme gumičku a karneval môže začať.

Čítať článok
DIY Háčkovaná hrkálka sovička
DIY Háčkovaná hrkálka sovička

Plastové vajíčka sú vďačným materiálom na recykláciu. Tentokrát si ukážeme, ako z nich vyrobiť hračku pre bábätko. Stačí ich naplniť, jednoducho obháčkovať a máte veselú hrkálku. Na sovičku potrebujete vedieť iba základné háčkovanie do kruhu, magický krúžok, krátke, dlhé stĺpiky, retiazkové a pevné očká.

Materiál: farebné priadze (odporúčam kvalitnú 100% bavlnu, ja som háčkovala z priadze Safran od DROPS z www.vlnanapredaj.sk), háčik zodpovedajúcej veľkosti, plastové vajíčko, náplň, vďaka ktorej bude hrkať – napríklad ryžu alebo drobnú strukovinu, ja najradšej používam malé sklené korálky, ktoré pekne hrkajú, ihlu a nožnice.

Začneme telom sovičky. Rozpis je na priadzu a háčik č.2,5 – 3 mm.

 1. riadok: Z tmavej priadze urobíme magický krúžok a doňho 6 krátkych stĺpikov (KS). Krúžok zatiahneme a háčkujeme plynule do špirály bez ukončovania riadkov.
 2. riadok: do každého očka 2 krátke stĺpiky = spolu 12 KS
 3. riadok: striedavo 1KS a 2KS do jedného očka = spolu 18 KS
 4. riadok: striedavo 1KS, 1KS a 2KS do jedného očka = spolu 24 KS
 1. – 7 . riadok: 1 KS do každého očka = 24ks v každom riadku

Pre zmenu farby neuháčkujeme posledné 3 stĺpiky v siedmom riadku krátke, ale iba pevné očká. Tým ukončíme jednu farbu, priadzu zo stredu vnútrom pretiahneme k ukončeniu, zviažeme. Zo svetlej priadze si urobíme na háčiku slučku, pichneme do miesta, kde sme ukončili tmavú priadzu a urobíme krátky stĺpik. Tak sme jednoducho zmenili farbu tak, že spoj je takmer neviditeľný. Konce priadzí zauzlíme a odstrihneme.

DIYkolaz_sovicka1

Pokračujeme rovno ako doteraz, stále 1 KS do každého očka, riadky už nemusíme počítať. Jednoducho háčkujeme až dovtedy, kým schováme celé vajíčko a ešte bude asi 1,5 cm prečnievať. Očko si povytiahneme alebo zaistíme zatváracím špendlíkom, či spinkou, aby sa nám práca nepárala, neukončujeme.

Teraz vyšijeme zobáčik a z bielej priadze uháčkujeme oči – magický kruh, doňho 10 KS, spojíme pevným očkom, ukončíme. Necháme si dostatočne dlhý koniec priadze aby sme oči mohli prišiť a ešte ich v strede vyšijeme čiernou priadzou. Z tmavej priadze uháčkujeme 2 krídelká. Začneme retiazkou z 8 očiek. Háčkujeme od druhého očka od háčika – pevné očko, pevné očko, krátky stĺpik, krátky stĺpik, polodlhý stĺpik, polodlhý stĺpik. Do posledného očka retiazky uháčkujeme 5 dlhých stĺpikov a druhou stranou sa vrátime naspäť, čiže za sebou 2x polodlhý stĺpik, 2x krátky stĺpik, 2x pevné očko, ukončíme. Opäť nezabudneme nechať dostatočne dlhý koniec priadze na prišitie krídelka.

Oči aj krídelká prišijeme na telo sovičky. Krídelká môžeme prišiť celé alebo len hore a zvyšok necháme neprišitý, aby od telíčka odstávali. Vložíme dnu vajíčko a otvor zháčkujeme tak, aby spoj išiel pekne zarovno s tvárou sovičky.

DIYkolaz_sovicka2

Ukončíme, konce priadze začistíme. Posledné urobíme štetinky. Kus tmavej priadze zložíme na tretiny, pomocou háčika prevlečieme v rožku spoja, urobíme uzol a zastrihneme. Zopakujeme na druhej strane a naša sovička je pripravená robiť radosť.

Čítať článok
DIY Letná háčkovaná prikrývka
DIY Letná háčkovaná prikrývka

Keď ide o háčkovanie, najviac sa kamarátim s tenkou priadzou. Preto aj táto prikrývka vznikla z tenučkej priadze pre moje letné bábo. Jej veľkou výhodou však je, že zmení svoje vlastnosti podľa toho, akú priadzu použijete. Vyzerá ako spájaná zo štvorcov, no v skutočnosti sa háčkuje úplne jednoducho do riadkov dlhými stĺpikmi. Viete si preto ľahko prispôsobiť aj jej veľkosť.

DIYkolaz_mini_prikryvka

Prvý riadok tvorí retiazka z takého počtu očiek, koľko chcete štvorcov a po koľko stĺpikov. Moja má 12 štvorcov x 19 stĺpikov. Nasledujú 2 retiazkové očká – tu vzniká vzor medzery medzi štvorcami, opäť 19 stĺpikov atď. Retiazka je z 250 očiek (ak budete meniť rozmery, základná retiazka musí byť deliteľná 3 +1). Nakoniec je deka ešte po celom obvode obháčkovaná krátkymi stĺpikmi. Použila som 13 farieb priadze na háčik č.2, rozmer má cca 75x90cm. Tu nájdete schému háčkovania.

Čítať článok
Hore
28 položiek celkom