Doplnky

DIY Ako skrátiť rifle
DIY Ako skrátiť rifle

Ako skrátiť džínsy rýchlo a jednoducho? Pri tomto spôsobe zachováte pôvodný okraj, nemusíte strihať dĺžku, zahýbať a prešívať. Pozrite si videonávod (kliknite na video a dajte si ho zobraziť na celú obrazovku, aby ste dobre videli aj popis.)

  1. Oblečené nohavice vyhrňte o toľko, o koľko ich potrebujete skrátiť.
  2. Odmerajte, koľko centimetrov potrebujete zobrať a prípadne k nim prirátajte ešte šírku spodného lemu, ktorý zostane zachovaný (ak má pol cm, tak netreba, ale ak majú široký lem, už by ste ich mali dlhé, lebo celý lem sa vráti naspäť do dĺžky).
  3. Nohavice prevráťte naruby a zahnite ich o počet centimetrov, ktoré ste namerali.
  4. Ďalej postupujte podľa videa.
  5. Ak potrebujete skrátiť nohavice o veľký kus a vnútorný sklad by vám už prekážal, odstrihnite ho 1-2 cm od zošitia a po celom obvode cikcakom začistite.

Keď si takto skrátené nohavice oblečiete, nikto si nič nevšimne. Trvá to naozaj zopár minút. Vyskúšajte 😊

Čítať článok
DIY Gombíkový maxišál
DIY Gombíkový maxišál

Zima je v plnom prúde a na celom Slovensku nám poriadne prituhlo. Ak máte pocit, že vám je stále chladno na krk, zoberte hrubú vlnu, háčik a za 2 večery máte hotový teplučký a efektný maxišál.

Môj má dĺžku 83cm a šírku 28 cm. Použila som úžasnú hrejivú a mäkkú priadzu Andes od DROPSu – zmes vlny a alpaky (kúpite napríklad tu: vlnanapredaj). Minula som 3 klbká, tj. 300g (cca 288m). Pracovala som háčikom č. 9.

 Vzor je jednoduchý – striedanie dlhých stĺpikov a predných reliéfnych dlhých stĺpikov.

DIYkolaz_maxisal

Začíname retiazkou dlhou približne 75 cm. Po uháčkovaní prvého riadka sĺpikov sa trochu predĺži. Odporúčam vám ju urobiť trochu dlhšiu, uháčkovať prvý riadok a ku koncu zmerať. Retiazku, ktorá bude prečnievať opatrne vypárajte.

Prvý riadok – 2 retiazkové očká namiesto prvého dlhého stĺpika a potom obyčajné dlhé stĺpiky do každého očka retiazky.

Druhý riadok – prácu otočíme, uháčkujeme opäť 2 retiazkové očká namiesto prvého dlhého stĺpika a pokračujeme prednými reliéfnymi dlhými stĺpikmi po celej dĺžke. Reliéfny stĺpik sa neháčkuje do retiazkového očka, ale okolo celého stĺpika z predošlého riadka. Predný znamená, že háčik vpichneme spredu dozadu a späť dopredu, Stĺpik teda sprava doľava podoberieme. Ďalej pokračujeme ako pri normálnom stĺpiku. Zozadu práce sa nám tvorí hrebeň – reliéfny vzor. Posledný stĺpik v riadku uháčkujeme obyčajný dlhý.

Ďalej pokračujeme stále rovnako – striedame riadok dlhých stĺpikov a predných reliéfnych dlhých stĺpikov. Prácu vždy otočíme a na začiatku každého riadka háčkujeme namiesto prvého stĺpika 2 retiazkové očká. Riadok reliéfnych stĺpikov končíme vždy posledným obyčajným dlhým stĺpikom.

Video reliéfneho stĺpika (alebo na YouTube: kanál Lana tvorí)

Poznámka: Moje gombíky majú priemer 4 cm, preto aby sa dobre zapínali, všetky stĺpiky som háčkovala s tzv. predĺžením – priadzu 1x nahodím, vpichnem do retiazkového očka, pretiahnem len jedným očkom na háčiku, potom nahodím, pretiahnem 2 očkami na háčiku, nahodím a pretiahnem ešte poslednými dvomi. Jediný rozdiel oproti klasickému dlhému stĺpiku teda je, že najskôr pretiahnem priadzu len jedným očkom, nie hneď dvomi. Vidieť to aj na videu pri háčkovaní reliéfnych stĺpikov.

Háčkujeme, kým je šál dostatočne široký, odporúčam minimálne 25cm. Konce priadze pevne zaviažeme a začistíme – poprevliekame do stĺpikov tak, aby sa stratili a odstrihneme. Treba pamätať na to, aby do vzoru rovnomerne vyšli gombíky. Zapínajú sa prevlečením cez dlhý stĺpik na opačnej strane šálu, preto ich našívame tak, aby nešli stredom hrebeňa – reliéfnej časti vzoru.

Šál môžeme zapnúť na všetky 3 gombíky, asymetricky napríklad iba na jeden, alebo si ním zakryť plecia tak, že si ho zapneme ako sveter. Hotovo, môžeme vyraziť do zimy! Návod výlučne pre nekomerčné využitie, zdieľanie je možné formou aktívneho linku na tento článok.

Čítať článok
DIY Prívesok s odtlačkami
DIY Prívesok s odtlačkami

Návod tohto týždňa vytvorili dievčatá len za mojej malej asistencie. Vyrobili pre mňa aj pre tatina prívesok na kľúče so svojimi odtlačkami prstov. Môj je ešte ozdobený strapcom a mašličkami.

Budete potrebovať drevený výrez, akrylové farby a krúžok na kľúče. Prívesok je dobré aj prelakovať a môžete ho ľubovoľne dozdobiť.

DIYkolaz_mini_privesok

Drevený výrez namaľujte základnou farbou zo všetkých strán. Po zaschnutí natrite dieťatku prštek farbou a odtlačte na výrez šikmo cez seba do tvaru srdiečka. Keď farba uschne, zopakujte na druhej strane. Na našich príveskoch je jeden prštek jednej dcérky a druhý druhej.

Po zaschnutí, prelakovaní a dôkladnom vysušení zaveste prívesok na pevnú šnúrku alebo stužku o krúžok na kľúče. Môj je ešte dozdobený aj strapcom, vyrobíte ho jednoducho z priadze podľa priloženého návodu.

DIYkolaz_mini_strapec

Čítať článok
DIY Kľúčenka
DIY Kľúčenka

Tento týždeň som si v tvorivej výzve zaspomínala na detstvo. Myslím, že vtedy som poslednýkrát videla šikovnú vecičku, na ktorú vám dnes prinášam návod. Obal – „čiapočku“, do ktorej sa schovajú kľúče. A prečo som ju vytiahla zo zabudnutia? Lebo všade chodíme s kľúčami a mobilom. Veľké tašky bez vnútorného členenia, kam nahádžeme všetko a ešte o trochu viac. Malé taštičky, kam sa zmestia naozaj len kľúče, mobil a zopár drobných. Vrecká na bunde a v nich opäť kľúče a mobil. Vždy, keď ich hádžem spolu, ďakujem za vynález ochrannej fólie. Tá ochráni aspoň displej, no už nie napríklad sklíčko fotoaparátu. Taaakže, schováme kľúče. Farebne výrazné ich v kabelke ľahšie vylovíme. Ochránime si pred nimi mobil. A bonus navyše – my ženy milujeme krásne krabičky, taštičky a obaly na všetko!

Na jednoduchú kľúčenku budete potrebovať kúsky látok, pevnú šnúrku, 3 korálky a pomôcky na šitie.

Strih si jednoducho vytvoríte tak, že položíte svoj zväzok kľúčov na papier a obkreslíte ho do tvaru čiapočky. Vystrihnete, preložíte na polovicu a priložíte stredom na rovnako zložený papier. Obkreslíte tentokrát polovicu, vystrihnete a strih je hotový. Druhý krok slúži k tomu, aby bola kľúčenka pekná súmerná. 

DIYkolaz_klucenka2

Pripravíme si 2 látky – vonkajšiu a vnútornú a výstuž. Ja som použila odstrižok zo šatky a na vnútro jednoduché bavlnené plátno. Podľa strihu vystrihneme z každej látky dva kúsky s tým, že striháme s 5 milimetrovou rezervou na zašitie. Z výstuže vystrihneme tiež 2 kúsky, ale bez rezervy. Môžete použiť napríklad tenší vatelín. Priložíme na seba vždy jeden kúsok vonkajšej látky, jeden kúsok vnútornej látky (lícom k sebe) a jeden kúsok výstuže (ak použijete nažehľovaciu, podlepte ňou vonkajšiu látku). Po obvode výstuže dookola obšijeme s tým, že necháme kúsok nezošitý na prevrátenie. Pred prevrátením oblúk opatrne kolmo nastriháme a rožteky odstrihneme, aby sme získali pekný tvar dielov a nikde nič neťahalo a nevlnilo sa.

Po prevrátení oba diely prežehlíme a otvory zašijeme skrytým stehom. Priložíme si ich k sebe vonkajšou stranou dnu, zošpendlíme alebo zopneme štipcami k sebe a označíme si hore približne 1 cm široký stred, kde necháme otvor pre šnúrku. Skrytým stehom zošijeme celý oblúk (okrem otvoru na šnúrku) najskôr zvnútra, potom obal prevrátime a skrytým stehom zošijeme aj vonkajšiu látku.

DIYkolaz_klucenka1

Otvorom prevlečieme šnúrku a vnútri obalu slučkou prichytíme krúžok na kľúče. Zvonka navlečieme korálku a kľúče vytiahneme po okraj obalu tak, aby sa nám s nimi dobre manipulovalo. Na konce šnúrky navlečieme korálky, zauzlíme a odstrihneme. Jednoduchým potiahnutím šnúrky schováme kľúče dnu.

Ak sa vám kľúčenka páči, ale nechce sa vám šiť, niekoľko kúskov nájdete tu. Ak chcete kľúčenku z vlastného odstrižku šatky, napíšte mi, dohodneme sa (je potrebný odstrižok s rozmerom cca 21 x 13 cm).

Čítať článok
DIY Háčkovaná peňaženka - mincovka
DIY Háčkovaná peňaženka - mincovka

Peňaženku na mince hravo zvládnu uháčkovať aj úplní začiatočníci. Potrebovať budete malý oblý rámik (po otvorení má tvar kruhu/elipsy a po obvode dierky na prišitie tela peňaženky – môj mal priemer 8,5cm), priadzu, háčik zodpovedajúcej veľkosti, pevnú niť, ihlu a nožnice.

Začíname 6 krátkymi stĺpikmi (KS) do magického kruhu. Háčkujeme do špirály, riadky neukončujeme, ale plynule prechádzame do ďalších. Začiatky riadkov si preto označujte zapínacím špendlíkom alebo označovačom. V nasledujúcich riadkoch kruh rovnomerne zväčšujeme.

Druhý riadok: rozháčkujeme všetky KS, tj. 2 KS do každého retiazkového oka (RO) = 12KS

Tretí riadok: rozháčkujeme každý druhý stĺpik, tj. striedame 2KS do RO, 1 KS do RO = 18KS

Štvrtý riadok: rozháčkujeme každý tretí stĺpik, tj. striedame 2KS, 1 KS, 1KS = 24KS

Piaty riadok: rozháčkujeme každý štvrtý stĺpik, tj. striedame 2KS, 1 KS, 1KS, 1KS = 30KS

DIYkolaz_mincovka

Takto pokračujeme až kým je kruh rovnako veľký ako otvorený rámik. Ďalej háčkujeme stále s rovnakým počtom KS, viac už nepridávame. Háčkujeme dovtedy, kým má telo peňaženky výšku minimálne rovnakú ako je priemer rámika alebo viac.

Dostatočne vysoké telo peňaženky ukončíme a pevnou niťou prišijeme k rámiku.

Čítať článok
DIY Ihelníček
DIY Ihelníček

Milé tvorilky. Ihly má doma asi každý, tak prinášam návod na ušitie ihelníčka pre radosť vlastnú, alebo niekoho iného. Verím, že poteší aj ako malý darček. Zužitkujete naňho zbytky látok, kúsky filcu a ušijete ho na stroji i v rukách. Skladá sa z obalu a vnútorných stránok z filcu, do ktorých sa zapichujú ihly. Ak nemáte stroj, odporúčam aj obal ušiť z filcu. Ale dostatočne hustým stehom určite udrží ušitý ručne aj z inej látky. Napríklad v úplne „recy“ štýle zo starého obrúska alebo košele.

Obal tvoria 2 obdĺžniky látky s rozmerom 14x10cm. Ak budete šiť z inej látky ako filcu, strihajte 16×12 cm, aby bol po stranách centimeter na zošitie a prevrátenie lícovou stranou von. Vnútro – stránky tvoria 2 obdĺžniky z filcu s rozmerom 11×9 cm.

Ak sa venujete šitiu a máte k dispozícii vlizelín, alebo inú výstuž, vonkajšiu látku podlepte. Ak nie, použite niečo na spevnenie. Ako už viete z môjho návodu na pizzu, ja mám na tento účel kúpenú jednu rolku vložky do zásuviek z Ikea, z ktorej vždy kúsok odstrihnem. Teoreticky nie je výstuž nevyhnutná, no okrem toho, že knižka pekne drží tvar, zabraňuje aj prípadnému prepichnutiu ihiel zvnútra pri manipulácii.

DIYkolaz_ihelnicek

Začneme vystrihnutím vonkajších aj vnútorných obdĺžnikov (ak budete obal podliepať, teraz je ten správny čas – nažehlite vlizelín). Vnútorné som strihala cikcakovými nožnicami. Nemá to žiaden skrytý význam, len tak pre efekt. Vnútorné filcové stránky položíme na seba a prišpendlíme do stredu jedného obdĺžnika z obalu – na lícovú stranu. Stredom si nakreslíme čiaru a stránky po nej pekne rovno prišijeme. Lícovú stranu druhého obdĺžnika môžeme ľubovoľne ozdobiť. Ak tvoríme z filcu, jednoducho teraz oba obdĺžniky k sebe priložíme tak, že na jednej strane budú našité stránky, to bude potom vnútro knižky a na druhej strane máme vonkajšiu stranu obalu (ak sme zdobili, tak povyšívanú, oflitrovanú, s korálkami…fantázii sa medze nekladú). Zošijeme slučkovým stehom po celom obvode. Pred zošitím poslednej krátkej strany meriame vnútorný priestor (závisí od toho, aké dlhé stehy robíte a koľko tak zostane miesta medzi), vystrihneme zodpovedajúci rozmer z výstuže a vsunieme dnu. Do stredu ešte nezošitej strany, ktorá bude tvoriť zadnú stranu obalu knižky nezabudneme vložiť a viacnásobným prešitím upevniť gumičku. Po došití celého obvodu už len na prednú stranu knižky prišijeme gombík a ihelníček máme hotový. V prípade, že je obal zdobený, môžete to otočiť – gumičku všiť do prednej obálky a gombík z opačnej strany, aby nezasahoval do zdobenia.

Ak šijeme na stroji (príp. ručne, ale nie z filcu, ktorý sa nestrapká), priložíme obalové obdĺžniky lícom k sebe a zošijeme po troch stranách. Jednu krátku stranu necháme nezošitú – cez ňu knižku obrátime. Predtým opatrne odstrihneme rožky, aby mala knižka pekné rohy. Látku na nezošitej strane založíme dnu a zažehlíme. Ak nemáme látku podlepenú, zmeriame vnútorný priestor mínus milimeter-dva, s ktorým musíme počítať po celom obvode na finálne prešitie, vystrihneme zodpovedajúci rozmer výstuže a vložíme dnu. Do stredu nezošitej strany vložíme gumičku a knižku po celom obvode prešijeme. Prišijeme gombík a knižka na ihly je hotová.

Na záver ešte foto mojej staručkej knižky na ihly, ktorú som si šila už dávno, aby ste videli, ako vyzerá celá z filcu. Na zapnutie nemám na nej gumičku, iba kúsok uháčkovanej šnúrky. Dobre slúži aj tak :)

Ihelnicek_stary

Čítať článok
DIY Textilný košík
DIY Textilný košík

Textilný košík so zaťahovaním na šnúrku s brzdičkou využijete napríklad na ručné práce. Týmto mojím som fušovala Ježiškovi do remesla – ušila som ho, naplnila vychytávkami na šitie a pletenie a darovala pod stromček mojej mamine. Keďže sa po dlhých rokoch vrátila k štrikovaniu, má v ňom klbká a ihlice pekne poruke. Je dostatočne priestranný – výška 30 cm a priemer 15 cm.

Na ušitie budeme potrebovať: bavlnené látky, ideálne 2, ktoré sa pekne dopĺňajú, nažehlovací vlizelín, šnúrku (cca 80cm), brzdičku, šijací stroj a pomôcky na šitie.

Bavlnené látky predperieme, vyžehlíme a vystrihneme: z vrchnej látky a vlizelínu 1 obdĺžnik s rozmerom 30x67cm. Z vnútornej látky obdĺžnik cca o 2 mm menší, teda 29,8 a 66,8 cm. Na tunel na šnúrku vystrihneme z vnútornej látky 2 obdĺžniky s rozmerom 30 x 5,5 cm.

Malé obdĺžniky na tunel zahneme 1 cm po šírke z oboch strán, zažehlíme a prešijeme. Vonkajšiu látku podlepíme vlizelínom. Tunely zohneme napoly po dĺžke a prichytíme do stredu na oba kratšie okraje podlepenej látky – na lícovú stranu. Prišijeme.

DIYkolaz_TextilnyKosik1

Látku prehneme po dĺžke napoly lícovou stranou dnu a bočné strany zašijeme. Vzniknuté vrecko preložíme tak, aby bolo šitie v strede a založíme bočné rožky dovnútra, čím nám vpredu a vzadu vznikne špic. Dávame pozor, aby boli sklady rovné. V mieste, kde majú špice šírku 15cm nakreslíme čiaru kolmú na stredové šitie. Po tejto čiare každý špic jednotlivo prešijeme. Aby bol košík pevný, môžeme prešiť ešte raz, cca 1 cm pozdĺž prvého šitia smerom k špicu. Špice odstrihneme.

Rovnako postupujeme z vnútornej látky. Prehneme ju napoly lícovou stranou dnu a po bočných stranách zašijeme. Pozor, na jednej strane necháme neprešitý dostatočne veľký otvor (aspoň 5cm), ktorým budeme vrecko nakoniec otáčať. Vzniknuté vrecko otvoríme a zložíme tak, aby bolo šitie v strede, zahneme rožky, nakreslíme kolmé 15cm dlhé čiary, 2x prešijeme a špice odstrihneme.

DIYkolaz_TextilnyKosik2

Vznikli nám 2 vrecúška so štvorcovým dnom. Vnútorné vložíme do vonkajšieho tak, aby boli lícovou stranou k sebe s tým, že to vrchné je stále prevrátené rubom von. Zošijeme pozdĺž celého okraja. Cez otvor vo vnútornej látke košík prevrátime. Do tunela navlečieme šnúrku, nasadíme brzdičku a konce zaviažeme na uzol. Ja som ešte ušila malý obdĺžnik a zviazané konce šnúrky doňho schovala a zašila.

DIYkolaz_TextilnyKosik3

Čítať článok
DIY Eko nákupné vrecká
DIY Eko nákupné vrecká

Dnes som bola skoro ráno na trhu. Milujem tú atmosféru, keď začína sezóna lokálnych produktov. Krásne farby a vône kvetov, čerstvej zeleniny, ovocia i domácich klobások. Kúpila som jabĺčka, mrkvu, hrášok, mladé zemiaky a sadenicu bazalky. Všetko som dostala do igelitových vreciek. Takže hoci si nosím svoju plátenú tašku, aj tak vyprodukujem množstvo zbytočného odpadu. Rozhodla som sa tomu urobiť koniec a sadla za stroj. Ušila som si vlastné vrecká na ovocie, zeleninu a pečivo.

Potrebovať budete priedušnú látku – tyl, organzu, najjednoduchšie ich zoženiete v obchode so záclonami. Ak máte doma starú nepotrebnú záclonu, super, zrecyklujte ju.

Vystrihnite obdĺžniky o rozmere 30 x 80cm. Dostanete univerzálne vrecká s rozmerom cca 28 x 34cm. S veľkosťou sa ale pokojne pohrajte, ušite si väčšie vrecká na chlieb i menšie na bylinky, jednoducho podľa toho, čo zvyknete nakupovať. Ak máte látku jedným smerom pružnú, strihajte ju tak, aby pružila do šírky vrecka, nie do dĺžky.

Okraje látky po celom obvode začistite hustým cikcakom (stroj vám okraj záclonoviny aj organzy pekne zatočí). Začistenú látku zahnite po šírke na oboch stranách rovnakým smerom cca 3cm a prešite, získate tunely na šnúrku. Potom obdĺžnik zložte po šírke na polovicu, lícovou stranou tunelov dnu. Zošite po oboch stranách od skladu po začiatok tunela. Tunel aj strany vrecka môžete šiť krátkym rovným stehom, alebo hustým cikcakom. Prevráťte lícovou stranou von a pomocou zatváracieho špendlíka navlečte stužku, špagát alebo pevnejšiu šnúrku. Pre šikovnú manipuláciu pri zaťahovaní môžete navliecť brzdičku, alebo navliecť 2 šnúry proti sebe, po zatiahnutí do strán vrecko dobre drží zatiahnuté. Ak navlečiete len jednu šnúrku bez brzdičky, vrecko sa bude otvárať, treba ho po naplnení zviazať.

DIYkolaz_mini_NakupneVrecka

Vrecká schovajte do nákupnej tašky alebo do kabelky, aby ste ich na nákup nezabudli zobrať. Ak sa ušpinia, jednoducho ich operte a používajte ďalej. Ak nemáte šijací stroj, ale nechýba vám trpezlivosť, hustými stehmi si ušijete vrecká aj v rukách. 

Čítať článok
DIY Recy taška z trička
DIY Recy taška z trička

Cez týždeň som upratovala skrine a vyradila niekoľko obnosených tričiek. Vačšinou skončia rozstrihané ako handry na umývanie. Tentokrát som sa ale rozhodla, že dostanú nový, štýlový život. Poslúžia ako nákupné tašky. Na recy tašku potrebujete iba väčšie tričko a nožnice.

DIYkolaz_trickotaska

Tričko prevrátime naruby a vyrovnáme, aby pekne lícovali rukávy aj spodný okraj. Najskôr tesne za líniou švov odstrihneme rukávy. Potom tričko preložíme napoly a zväčšíme výstrih, aby sme sa do tašky pohodlne dostali. Rozložíme ho naspäť, vyrovnáme si spodné okraje a nastriháme ich na približne 2cm široké a 7cm dlhé prúžky (krajné pásiky, kde je tričko na boku zošité rozstrihneme). Ak nemáte pásikavé tričko, namerajte si dĺžku pred strihaním na tričko a nakreslite čiaru, po ktorú budete strihať. Alebo si naznačte dĺžku od špica na nožnice a strihajte tak, že okraj trička budete mať vždy po značku. Teraz už len pevne na dva uzly previažte vždy dva na sebe ležiace prúžky. Ak sa vám zdá, že v taške zostávajú priveľké dierky medzi zviazanými prúžkami, môžete ešte následne zviazať vždy dva krajné konce zo susediacich uzlov.

Taška je hotová, už len prevrátiť lícom von. Ako obmenu môžete tričko strihať na lícovej strane a zviazané prúžky budú vonku na taške ako ozdoba.

Čítať článok
DIY Háčkovaný košík
DIY Háčkovaný košík

Dievčatám som sľúbila košíčky na poklady. Na korálky, sklíčka, sklenené guľôčky a podobné „drahokamy“, ktoré ako straky zbierajú. Ani ja som neobišla skrátka a zo zvyšnej priadze som uháčkovala malý košík na náušnice – zapichovačky aj sebe.

Ak chcete, aby boli háčkované košíky dostatočne pevné a držali tvar, textilná priadza je stávkou na istotu. Keďže však tie naše budú strážiť naozaj drobné poklady, ktoré by mohli cez otvory medzi stĺpikmi vypadnúť alebo sa medzi ne schovať, ušila som všetkým aj vnútro. Je funkčné a zároveň ich perfektne doplní.

Uháčkovať košík je veľmi jednoduché. Základ tvorí vždy placka, ktorú rovnomerne rozširujete dovtedy, kým dosiahnete želanú veľkosť dna a ďalej už len háčkujete stále rovnaký počet stĺpikov až kým dosiahnete výšku, akú chcete. Ja vám dnes ukážem jeden zo spôsobov, akým dosiahnete vyformovanie dna, košík bude stabilnejší.

Začnite magickým kruhom, do ktorého uháčkujete 8 krátkych stĺpikov. Háčkuje sa do špirály, riadky sa neukončujú, ale plynule precházajú do ďalšieho. Je preto dobré si vždy prvý stĺpik v riadku označiť. V druhom riadku rozháčkujte každý stĺpik, teda do každého očka uháčkujte 2 krátke stĺpiky. Dostanete spolu 16 stĺpikov. V treťom riadku rozháčkujte každý druhý stĺpik, teda 2 stĺpiky do každého druhého očka, medzi ne 1 stĺpik. Spolu ich v riadku bude 24. Vo štvrtom riadku rozháčkujte každý tretí stĺpik – do každého tretieho očka 2 krátke stĺpiky, medzi ne po jednom stĺpiku do očka. Dostanete 32 stĺpikov. Ja som tu skončila, moja placka mala priemer 16cm. Ak chcete košík väčší, pokračujte rovnomerne ďalej. Teda v ďalšom riadku rozháčkujte každý štvrtý stĺpik, v ďalšom každý piaty a tak ďalej.

Teraz vyformujeme dno. Viac stĺpikov nepridávajte, ďalej už budete háčkovať stále len toľko stĺpikov, na koľkých ste skončili zväčšovanie placky. Prvý riadok ale neháčkujte klasicky, podoberte háčikom iba zadnú priadzu každého očka. Po vonkajšom obvode vznikne prstenec a dno sa vyformuje. Ďalej pokračujte klasickými krátkymi stĺpikmi až do požadovanej výšky. Ja som háčkovala do výšky 10 cm.

Ukončite, priadzu vytiahnite. Háčik pichnite do ďalšieho očka akoby ste išli robiť ďalší stĺpik a pretiahnite priadzu. Teraz háčik pichnite zvonka do očka, z ktorého pôvodne vychádzala priadza, ale iba pod prednú niť a pretiahnite. Ďalej už len koniec priadze po vnútornej strane košíčka poprevliekajte, príp aj zauzlite, aby sa nepáral. Druhým koncom priadze vo vnútri košíka pevne utiahnite magický kruh a tiež priadzu poprevliekajte aj so zauzlením do stratena.

Ak chcete mať horný okraj košíka pevnejší a krajší, uháčkujte posledný riadok nie z krátkych stĺpikov, ale iba z pevných očiek. Teda zapichnite háčik, naberte priadzu a rovno ju pretiahnite obomi očkami na háčiku. V tomto prípade ukončenie urobte opačne – vytiahnutú priadzu prevlečte cez ďalšie očko z vonkajšej strany, teda háčik pichnite smerom zvnútra von a naspäť ju už nepreťahujte, rovno po vnútornej strane košíka ju poprevliekajte, zauzlite a odstrihnite. Na obrázku nižšie vidíte aj rozdiel medzi okrajom z krátkych stĺpikov a na menšom košíku s okrajom z pevných očiek. Tento spôsob využívam vždy, keď ponechávam okraj viditeľný.

DIYkolaz_HackovanyKosik

Teraz prejdeme k šitiu vnútra. Môže siahať buď iba pod vnútorný okraj košíka a prišijete ho skrytým stehom, alebo košík presahuje a vyvrátite ho ponad okraj. Najskôr vnútro, ktoré siaha pod okraj košíka. Namerajte si vnútorný priemer, prirátajte 1 cm na zašitie 0,5 cm po obvode. Pomocou kružidla si vytvorte papierovú šablónu, obkreslite na látku a vystrihnite. Teraz trochu matematiky, schválne, kto si pamätá vzorec na výpočet obvodu kruhu?  Takže priemer krát pí, teda priemer krát 3,14. Alebo použite online kalkulačku, ktorá ho vyráta za vás  Dostanete dĺžku obdĺžnika, ktorý bude tvoriť steny vnútra košíka. Nezabudnite prirátať 1 cm, aby ste opäť mali z každej strany 0,5 cm na zošitie. Šírku obdĺžnika namerajte podľa vnútornej výšky košíka, teda kúsok pod okraj, kde budete vnútro prišívať a prirátajte opäť 1 cm. Vystrihnutý diely vyžehlite, obdĺžnik po šírke zošite a spoj rozžehlite. Teraz najzložitejšia časť – vzniknutý valec treba prišiť o kruh. Začnite v mieste, kde je valec zošitý, kruh je naspodu, valec navrchu lícom k sebe. Po kúskoch prikladajte valec ku kruhu a zošívajte po celom obvode. Dajte si záležať, aby vám to naozaj vyšlo, prípadný milimetrový rozdiel na konci zakamuflujete, z toho sa nestrieľa, nebude ho vidieť. No priveľký záševok by už nevyzeral dobre. Vložte vnútro do košíka, založte ho na výšku, vyberte a po celom obvode okraj zažehlite. Prišite skrytým stehom o košík. Ja som ten môj ešte dozdobila stužkou.

Teraz verzia vnútra, ktoré je vyššie ako košík a prekladá sa cez jeho okraj. Tu budeme pracovať s vonkajším priemerom dna košíka. Odmeriame ho a vyrátame obvod. Opäť nezabudneme pridať všade 1 cm na polcentimetrové zašitie. Šírku obdĺžnika tvorí vonkajšia výška košíka plus 5cm. Obdĺžnik zošijeme po šírke, spoj rozžehlíme, jeden okraj valca zahneme 0,5cm a zažehlíme. Po celom obvode prešijeme. Teraz rovnako ako je popísané vyššie, prišijeme valec o kruh. Ušité vnútro vložíme do košíka a prehneme von cez okraj.

Dva väčšie košíčky s priemerom 16 a výškou 10 cm a jeden menší košík s priemerom 12 cm a výškou 9 cm mi vyšli z jedného klbka tričkovlny.

Čítať článok
Hore
22 položiek celkom