Domácnosť

DIY Kryt na misku
DIY Kryt na misku

Leto, to sú dlhé večery vonku, posedenia s priateľmi na terase a záhradné grilovačky. Dobré jedlo žiaľ láka aj muchy a osy. Aby vám na dobroty nesadal hmyz a aby neobsychali, ušite si so mnou jednoduché kryty na misky. Kryty podľa môjho návodu sú obojstranné, môžete si zvoliť látky, ktoré pekne doladia váš stôl. Ale keďže nespotrebujú veľa materiálu, využijete na ne aj zbytky alebo napríklad nevyužívané utierky, či návliečky. 

Na ušitie krytov na misky budete potrebovať:

  • bavlnené látky,
  • gumu,
  • šijací stroj a základné pomôcky na šitie.

Postup som podrobne popísala aj natočila aj formou videa. Na úvod zopár info k materiálu:

  • Pripravíme si látky, na každý kryt budeme potrebovať 2ks. Kryty sú dvojvrstvové, aby pod nimi neobschlo pečivo, ale zároveň ak použijete rôzne vzory, budete mať vždy na výber z dvoch dizajnov. Sú použiteľné obojstranne. 
  • Veľkosť látok volíme podľa veľkosti misky, na ktorú kryt šijeme. Každý kryt vám poslúži na niekoľko podobných misiek, nielen na presný rozmer jednej.

- TIP -

  • Okrem látok budeme potrebovať obyčajnú gumu, niť zodpovedajúcich farieb, šijací stroj a bežné základné pomôcky na šitie: nožnice, špendlíky, zatvárací špendlík, žehličku a odporúčam aj gumovacie pero. Možno nemáte školopovinné deti a ešte nemáte skúsenosť. Ale určite ho vyskúšajte. Gumovanie funguje na princípe tepla, preto pri dotyku horúcej žehličky z látky zmizne bez stopy. Ja pracujem s perami PILOT, na látku sa mi najlepšie píše s hrotom 0,7mm (toto nie je reklama, len vlastná každodenná prax ;-) ). Samozrejme môžete použiť miznúcu fixku, krajčírsku kriedu alebo čokoľvek, čo sa dá z látky odstrániť praním.

POSTUP:

  1. Na jednu z látok položíme obrátenú misku a obkreslíme kruh podľa jej okraja (na rubovú stranu).
  2. Pomocou pravítka kruh zväčšíme o 5 cm - postupne nameriame celý obvod, spravíme si každých pár cm bodku a nakoniec ich spojíme.
  3. Podložíme druhou látkou, zošpendlíme aby sa nám neposunuli a vystrihneme. Ak máte endlovacie (zúbkované) nožnice, látky sa vám nebudú párať.
  4. Vystrihnuté kruhy vyžehlíme a zošpendlíme lícom k sebe. Naznačíme (alebo pri šití nezabudneme) otvor, ktorým budeme kryt obracať.
  5. Zošijeme rovným stehom, otvor necháme nezošitý.
  6. Prevrátime, založíme nezošité okraje dovnútra a prežehlíme.
  7. Zošijeme ešte raz po celom obvode v takej vzdialenosti od okraja, aby sa nám do vzniknutého tunela dala pohodlne navliecť guma. Tentokrát zošijeme celý kruh, nevynechávame voľné miesto.
  8. Gumu odmeriame podľa misky. Obtočíme okolo okraja a odrátame približne 15 cm. Závisí aj od konkrétnej gumy ako pruží. Odstrihneme a pomocou zatváracieho špendlíka navlečieme.
  9. Zaviažeme a pre istotu vyskúšame na miske.
  10. Ak pekne sedí, tesne popri okraji (alebo ručne skrytým stehom) zašijeme otvor a kryt je hotový.

VIDEONÁVOD celého postupu, aby sa vám jednoducho šilo (kliknite na video a dajte si ho cez štvorček zobraziť na celú obrazovku, aby ste ho dobre videli, je aj s popisom jednotlivých krokov):

Prajem vám príjemné tvorenie a krásne leto s rodinou a priateľmi pri dobrom jedle. Nepozvaní hostia si už na ňom nepochutia ;-) Budem rada, keď mi napíšete, ako sa vám darilo a pozdieľate návod na sociálnych sieťach. Nájdete ho aj v skrátenej verzii ako reel na mojom instagrame, youtube aj pintereste.

LANA 

Čítať článok
DIY Krmivo pre vtáčiky
DIY Krmivo pre vtáčiky

Vždy s blížiacou sa zimou robíme doma zásoby krmiva pre vtáčiky. Dokrmovať ich začíname už na prelome jesene a zimy, kedy v prírode ubúda prirodzených zdrojov. Vtáčiky si tak zvyknú a vedia, kde počas celej zimy nájdu potravu. Každý rok rastie ich počet aj rozmanitosť druhov. Dievčatá často vykúkajú von a počítajú, koľko ich zobká v kŕmidle, sedí na plote a na stromoch. Postupne sa ich učíme rozoznávať a veľkú radosť nám vždy spraví vzácna návšteva sojky alebo ďatľa, ktorý má svojský spôsob lúskania semienok.

Do kŕmidla sypeme slnečnicu (túto sezónu jej "naše" vtáčiky spotrebovali približne 50 kíl), občas pridám orechy, keď mi z pečenia zostanú zbytky na dne vrecka. Občas im ale vyrobíme aj špeciálnu dobrotu. Zabavíme sa pri spoločnom tvorení a ozvláštnime im jedálniček. Zo zmesi semienok, orechov a kokosového oleja vyrobíme domáce závesné jedlé ozdoby. 

Určite viete, že kupované lojové gule v sieťkach nie sú pre vtáčiky bezpečné. Môže sa im v nich zachytiť noha a zostanú v sieťke zakliesnené. Domáce visia iba na špagáte. 

Výroba je veľmi jednoduchá. Postačí vám silikónová forma alebo vykrajovačky na pečivo (vyberajte skôr väčšie a jednoduché tvary), slnečnica alebo zmes semiačok určená pre dokrmovanie prezimujúcich vtákov, tuk a špagát alebo stužka. Najjednoduchšie dostupný je kokosový olej. Výborný je ale loj, opýtajte sa naňho u mäsiara, ideálne už vytopený. Nemám osobnú skúsenosť, ale vraj pri roztápaní nevonia veľmi príjemne. Použiť môžete aj kúsky sušeného jablka, alebo iného ovocia, všetko musí byť ale chemicky neošetrené, nesladené a nesolené. Pozrite si videonávod (kliknite na video a dajte si ho zobraziť na celú obrazovku, aby ste dobre videli aj popis. Ak si zapnete zvuk, na konci sa môžete započúvať do štebotu našich vtáčikov.)

Zmes semienok zmiešajte a zalejte rozpusteným kokosovým olejom tak, aby sa začala k sebe mierne lepiť. Utlačte ju cca do polovice formy. Kúsok špagáta zauzlite, vytvorte z neho slučku na zavesenie a vložte uzlom do formičky. Prikryte druhou vrstvou zmesi a utlačte. Nechajte v chlade poriadne stuhnúť. Použiť sa dajú aj plastové kelímky, ktorým na dne urobíte dierku na zavesenie). Poslúžia aj vykrajovačky. Položte ich na chladnú podložku (napríklad plech, ktorý ste dali von vychladiť) a zmes do nich natlačte. Špagátik na zavesenie môžete vložiť dvomi spôsobmi. Buď ho zatlačíte do zmesi ako pri plnení formičiek, alebo pred stuhnutím vložíte medzi semienka kúsok slamky. Po stuhnutí tuku slamku vytiahnete a na jej mieste zostane dierka, ktorou prevlečiete špagát alebo stužku.

Stuhnuté maškrty opatrne vytlačte zo silikónovej formy alebo vykrajovačiek a zaveste na kŕmidlo alebo na stromy v záhrade.

TIP: Skúšala som aj iný postup - zmes semienok som najskôr nasypala do formičiek, celé zaliala olejom  a nechala stuhnúť. Spôsobí to však, že výsledná maškrta obsahuje príliš veľa tuku.

Pri dokrmovaní vtáčikov nesmieme zabúdať na niekoľko pravidiel, aby sme im viac neuškodili, než pomohli:

  1. PRAVIDELNOSŤ: keď si vtáčiky navykneme na potravu, je dôležité, aby ju v kŕmidle vždy našli. 
  2. ZIMA: vtáčiky nikdy neprikrmujeme vo vegetačnom období, kedy majú dostatok prirodzených zdrojov potravy. Dokrmovať začíname na prelome jesene a zimy, kedy ich ešte veľa lieta a nájdu si vaše kŕmidlo. Keď ho budete pravidelne plniť, zvyknú si naňho a zostanú vašimi stálymi návštevníkmi.
  3. Kŕmenie ukončujeme keď sa sneh roztopí, prichádza jar a vtáčiky sa rozospievajú.
  4. VHODNÉ KRMIVO: semená, orechy, čerstvé alebo sušené jablká, príp. v lete nazbierané a nasušené drobné plody (baza, jarabina, šípky a pod.), pre hmyzožravé vtáky tuk. Nepoužívame zbytky z kuchyne, čerstvé ani sušené pečivo, čokoľvek solené a korenené, sladkosti.
  5. BEZPEČNOSŤ A ČISTOTA KŔMIDLA: kŕmidlo by malo byť umiestnené tak, aby bol k nemu čo najviac znemožnený prístup predátorov, napríklad mačiek. Ideálne je ho zavesiť na strom, nie ho položiť na konár. Kŕmidlo je treba pravidelne čistiť od šupiek vylúskaných semien, zbytkov potravy a iných nečistôt. Rátajte s tým, že zem pod kŕmidlom bude tiež znečistená a na jar z napadaných semienok vyklíčia rastlinky. Myslite na to pri umiestňovaní kŕmidla do záhonu alebo do trávnika.
Čítať článok
DIY Ľadové kocky s kvetmi
DIY Ľadové kocky s kvetmi

Ľadové kocky s jedlými kvetmi krásne vyniknú vo vašich letných nápojoch. Videonávod nájdete tu na mojom instagrame.

Čítať článok
DIY Brmbolcové balenie
DIY Brmbolcové balenie

Jednoduchým, veselým a farebným balením darčekov potešíte deti počas celého roka. K narodeninám, meninám, alebo napríklad k MDD. Videonávod nájdete tu na mojom instagrame.

Čítať článok
DIY Podšálky
DIY Podšálky

DIY srdiečkové podložky pod poháre. Spotrebujte zvyšky látok a ušite si ich so mnou. Sebe pre radosť alebo ako darček - napríklad ku Dňu matiek ❤️ Videonávod nájdete tu na mojom instagrame

Materiál:

  • 3 štvorce ľanového plátna 11 x 11 cm
  • 1 štvorec bodkovanej bavlnenej látky 11 x 11 cm
  • 1 štvorec nažehľovacej výstuže 9 x 9 cm
  • nite, šijací stroj a pomôcky na šitie

Postup:

  1. Vystrihnite si všetky potrebné kúsky látok. Ja v návode pracujem s prírodným ľanovým plátnom a bodkovanou bavlnou v rôznych farbách. Použiť môžete akékoľvek látky, no je dobré, aby boli kontrastné, detail srdiečka tak vynikne.
  2. Jeden z ľanových štvorcov podžehlite z rubovej strany výstužou.
  3. Na rubovú  stranu jedného nepodžehleného ľanového štvorca nakreslite srdiečko. Myslite na dostatočnú vzdialenosť od okrajov potrebnú na šitie. Položte ho na druhý nepodžehlený ľanový štvorec lícom na líc a rovným stehom obšite po línii srdiečka.
  4. Ostrými malými nožnicami vystrihnite vnútro srdiečka cca 3mm od línie šitia.
  5. Potom ešte veľmi opatrne kolmo na líniu šitia po celom obvode srdiečko zvnútra ponastrihávajte (zástrihy cca 5 mm od seba), dávajte pozor, aby ste neprestrihli stehy.
  6. Spodnú látku srdiečka prevlečte cez srdiečko dopredu - obrátite látky naruby, šitie sa tak dostane dovnútra a dostanete štvorec s čistým otvorom v tvare srdiečka. Poriadne prežehlite.
  7. Štvorec z bodkovanej látky položte lícom hore, naňho položte srdiečkový diel a rovným stehom tesne popri okraji srdiečka zošite.
  8. Takto pripravený diel prikryte podžehleným ľanovým štvorcom lícom na líc a po obvode zošite rovným stehom. Na jednej strane nechajte cca 5 cm nezošitých, cez ne potom podšálku obráťte.
  9. Vyžehlite a popri okraji celú podšálku ešte zašite rovným stehom, tým sa uzavrie aj otvor, ktorý ste nechávali na obrátenie.

 

Čítať článok
DIY Kľúčenka
DIY Kľúčenka

Tento týždeň som si v tvorivej výzve zaspomínala na detstvo. Myslím, že vtedy som poslednýkrát videla šikovnú vecičku, na ktorú vám dnes prinášam návod. Obal – „čiapočku“, do ktorej sa schovajú kľúče. A prečo som ju vytiahla zo zabudnutia? Lebo všade chodíme s kľúčami a mobilom. Veľké tašky bez vnútorného členenia, kam nahádžeme všetko a ešte o trochu viac. Malé taštičky, kam sa zmestia naozaj len kľúče, mobil a zopár drobných. Vrecká na bunde a v nich opäť kľúče a mobil. Vždy, keď ich hádžem spolu, ďakujem za vynález ochrannej fólie. Tá ochráni aspoň displej, no už nie napríklad sklíčko fotoaparátu. Taaakže, schováme kľúče. Farebne výrazné ich v kabelke ľahšie vylovíme. Ochránime si pred nimi mobil. A bonus navyše – my ženy milujeme krásne krabičky, taštičky a obaly na všetko!

Na jednoduchú kľúčenku budete potrebovať kúsky látok, pevnú šnúrku, 3 korálky a pomôcky na šitie.

Strih si jednoducho vytvoríte tak, že položíte svoj zväzok kľúčov na papier a obkreslíte ho do tvaru čiapočky. Vystrihnete, preložíte na polovicu a priložíte stredom na rovnako zložený papier. Obkreslíte tentokrát polovicu, vystrihnete a strih je hotový. Druhý krok slúži k tomu, aby bola kľúčenka pekná súmerná. 

DIYkolaz_klucenka2

Pripravíme si 2 látky – vonkajšiu a vnútornú a výstuž. Ja som použila odstrižok zo šatky a na vnútro jednoduché bavlnené plátno. Podľa strihu vystrihneme z každej látky dva kúsky s tým, že striháme s 5 milimetrovou rezervou na zašitie. Z výstuže vystrihneme tiež 2 kúsky, ale bez rezervy. Môžete použiť napríklad tenší vatelín. Priložíme na seba vždy jeden kúsok vonkajšej látky, jeden kúsok vnútornej látky (lícom k sebe) a jeden kúsok výstuže (ak použijete nažehľovaciu, podlepte ňou vonkajšiu látku). Po obvode výstuže dookola obšijeme s tým, že necháme kúsok nezošitý na prevrátenie. Pred prevrátením oblúk opatrne kolmo nastriháme a rožteky odstrihneme, aby sme získali pekný tvar dielov a nikde nič neťahalo a nevlnilo sa.

Po prevrátení oba diely prežehlíme a otvory zašijeme skrytým stehom. Priložíme si ich k sebe vonkajšou stranou dnu, zošpendlíme alebo zopneme štipcami k sebe a označíme si hore približne 1 cm široký stred, kde necháme otvor pre šnúrku. Skrytým stehom zošijeme celý oblúk (okrem otvoru na šnúrku) najskôr zvnútra, potom obal prevrátime a skrytým stehom zošijeme aj vonkajšiu látku.

DIYkolaz_klucenka1

Otvorom prevlečieme šnúrku a vnútri obalu slučkou prichytíme krúžok na kľúče. Zvonka navlečieme korálku a kľúče vytiahneme po okraj obalu tak, aby sa nám s nimi dobre manipulovalo. Na konce šnúrky navlečieme korálky, zauzlíme a odstrihneme. Jednoduchým potiahnutím šnúrky schováme kľúče dnu.

Ak sa vám kľúčenka páči, ale nechce sa vám šiť, niekoľko kúskov nájdete tu. Ak chcete kľúčenku z vlastného odstrižku šatky, napíšte mi, dohodneme sa (je potrebný odstrižok s rozmerom cca 21 x 13 cm).

Čítať článok
DIY Ihelníček
DIY Ihelníček

Milé tvorilky. Ihly má doma asi každý, tak prinášam návod na ušitie ihelníčka pre radosť vlastnú, alebo niekoho iného. Verím, že poteší aj ako malý darček. Zužitkujete naňho zbytky látok, kúsky filcu a ušijete ho na stroji i v rukách. Skladá sa z obalu a vnútorných stránok z filcu, do ktorých sa zapichujú ihly. Ak nemáte stroj, odporúčam aj obal ušiť z filcu. Ale dostatočne hustým stehom určite udrží ušitý ručne aj z inej látky. Napríklad v úplne „recy“ štýle zo starého obrúska alebo košele.

Obal tvoria 2 obdĺžniky látky s rozmerom 14x10cm. Ak budete šiť z inej látky ako filcu, strihajte 16×12 cm, aby bol po stranách centimeter na zošitie a prevrátenie lícovou stranou von. Vnútro – stránky tvoria 2 obdĺžniky z filcu s rozmerom 11×9 cm.

Ak sa venujete šitiu a máte k dispozícii vlizelín, alebo inú výstuž, vonkajšiu látku podlepte. Ak nie, použite niečo na spevnenie. Ako už viete z môjho návodu na pizzu, ja mám na tento účel kúpenú jednu rolku vložky do zásuviek z Ikea, z ktorej vždy kúsok odstrihnem. Teoreticky nie je výstuž nevyhnutná, no okrem toho, že knižka pekne drží tvar, zabraňuje aj prípadnému prepichnutiu ihiel zvnútra pri manipulácii.

DIYkolaz_ihelnicek

Začneme vystrihnutím vonkajších aj vnútorných obdĺžnikov (ak budete obal podliepať, teraz je ten správny čas – nažehlite vlizelín). Vnútorné som strihala cikcakovými nožnicami. Nemá to žiaden skrytý význam, len tak pre efekt. Vnútorné filcové stránky položíme na seba a prišpendlíme do stredu jedného obdĺžnika z obalu – na lícovú stranu. Stredom si nakreslíme čiaru a stránky po nej pekne rovno prišijeme. Lícovú stranu druhého obdĺžnika môžeme ľubovoľne ozdobiť. Ak tvoríme z filcu, jednoducho teraz oba obdĺžniky k sebe priložíme tak, že na jednej strane budú našité stránky, to bude potom vnútro knižky a na druhej strane máme vonkajšiu stranu obalu (ak sme zdobili, tak povyšívanú, oflitrovanú, s korálkami…fantázii sa medze nekladú). Zošijeme slučkovým stehom po celom obvode. Pred zošitím poslednej krátkej strany meriame vnútorný priestor (závisí od toho, aké dlhé stehy robíte a koľko tak zostane miesta medzi), vystrihneme zodpovedajúci rozmer z výstuže a vsunieme dnu. Do stredu ešte nezošitej strany, ktorá bude tvoriť zadnú stranu obalu knižky nezabudneme vložiť a viacnásobným prešitím upevniť gumičku. Po došití celého obvodu už len na prednú stranu knižky prišijeme gombík a ihelníček máme hotový. V prípade, že je obal zdobený, môžete to otočiť – gumičku všiť do prednej obálky a gombík z opačnej strany, aby nezasahoval do zdobenia.

Ak šijeme na stroji (príp. ručne, ale nie z filcu, ktorý sa nestrapká), priložíme obalové obdĺžniky lícom k sebe a zošijeme po troch stranách. Jednu krátku stranu necháme nezošitú – cez ňu knižku obrátime. Predtým opatrne odstrihneme rožky, aby mala knižka pekné rohy. Látku na nezošitej strane založíme dnu a zažehlíme. Ak nemáme látku podlepenú, zmeriame vnútorný priestor mínus milimeter-dva, s ktorým musíme počítať po celom obvode na finálne prešitie, vystrihneme zodpovedajúci rozmer výstuže a vložíme dnu. Do stredu nezošitej strany vložíme gumičku a knižku po celom obvode prešijeme. Prišijeme gombík a knižka na ihly je hotová.

Na záver ešte foto mojej staručkej knižky na ihly, ktorú som si šila už dávno, aby ste videli, ako vyzerá celá z filcu. Na zapnutie nemám na nej gumičku, iba kúsok uháčkovanej šnúrky. Dobre slúži aj tak :)

Ihelnicek_stary

Čítať článok
DIY Textilný košík
DIY Textilný košík

Textilný košík so zaťahovaním na šnúrku s brzdičkou využijete napríklad na ručné práce. Týmto mojím som fušovala Ježiškovi do remesla – ušila som ho, naplnila vychytávkami na šitie a pletenie a darovala pod stromček mojej mamine. Keďže sa po dlhých rokoch vrátila k štrikovaniu, má v ňom klbká a ihlice pekne poruke. Je dostatočne priestranný – výška 30 cm a priemer 15 cm.

Na ušitie budeme potrebovať: bavlnené látky, ideálne 2, ktoré sa pekne dopĺňajú, nažehlovací vlizelín, šnúrku (cca 80cm), brzdičku, šijací stroj a pomôcky na šitie.

Bavlnené látky predperieme, vyžehlíme a vystrihneme: z vrchnej látky a vlizelínu 1 obdĺžnik s rozmerom 30x67cm. Z vnútornej látky obdĺžnik cca o 2 mm menší, teda 29,8 a 66,8 cm. Na tunel na šnúrku vystrihneme z vnútornej látky 2 obdĺžniky s rozmerom 30 x 5,5 cm.

Malé obdĺžniky na tunel zahneme 1 cm po šírke z oboch strán, zažehlíme a prešijeme. Vonkajšiu látku podlepíme vlizelínom. Tunely zohneme napoly po dĺžke a prichytíme do stredu na oba kratšie okraje podlepenej látky – na lícovú stranu. Prišijeme.

DIYkolaz_TextilnyKosik1

Látku prehneme po dĺžke napoly lícovou stranou dnu a bočné strany zašijeme. Vzniknuté vrecko preložíme tak, aby bolo šitie v strede a založíme bočné rožky dovnútra, čím nám vpredu a vzadu vznikne špic. Dávame pozor, aby boli sklady rovné. V mieste, kde majú špice šírku 15cm nakreslíme čiaru kolmú na stredové šitie. Po tejto čiare každý špic jednotlivo prešijeme. Aby bol košík pevný, môžeme prešiť ešte raz, cca 1 cm pozdĺž prvého šitia smerom k špicu. Špice odstrihneme.

Rovnako postupujeme z vnútornej látky. Prehneme ju napoly lícovou stranou dnu a po bočných stranách zašijeme. Pozor, na jednej strane necháme neprešitý dostatočne veľký otvor (aspoň 5cm), ktorým budeme vrecko nakoniec otáčať. Vzniknuté vrecko otvoríme a zložíme tak, aby bolo šitie v strede, zahneme rožky, nakreslíme kolmé 15cm dlhé čiary, 2x prešijeme a špice odstrihneme.

DIYkolaz_TextilnyKosik2

Vznikli nám 2 vrecúška so štvorcovým dnom. Vnútorné vložíme do vonkajšieho tak, aby boli lícovou stranou k sebe s tým, že to vrchné je stále prevrátené rubom von. Zošijeme pozdĺž celého okraja. Cez otvor vo vnútornej látke košík prevrátime. Do tunela navlečieme šnúrku, nasadíme brzdičku a konce zaviažeme na uzol. Ja som ešte ušila malý obdĺžnik a zviazané konce šnúrky doňho schovala a zašila.

DIYkolaz_TextilnyKosik3

Čítať článok
DIY Látková knižnica
DIY Látková knižnica

Veselú pásikavú „poličku“ som šila, ešte keď bola staršia dcérka maličká. Namontovali sme ju tak, aby na knižky pohodlne dočiahla. Je praktická a originálne oživí interiér. Potrebujete na ňu iba kus pevnej látky, šijací stroj, alebo niekoho ochotného so šijacím strojom, konzoly na záclonové tyče umožňujúce uchytiť dve za sebou a vŕtačku, prípadne milého suseda s vŕtačkou. Ja som zašla po materiál do IKEA a nesklamala. Knižnička, ktorú vidíte na obrázkoch má dĺžku cca 145 cm a výšku 20 cm. Použila som:

  • 2 konzoly BETYDLIG + 2 držiaky záclonovej tyče naviac,
  • 2 teleskopické záclonové tyče RÄCKA ,
  • 4 hmoždinky a 4 skrutky,
  • 60 cm látky (šírka 150 cm)

DIYkolaz_kniznica

Postup je jednoduchý. Okraje, ktoré tvoria boky knižnice som začistila dvojitým preložením a prešitím.  Hoci to bola vlastne šírka látky, teda nie strihané okraje, neboli veľmi pekné. Ak ale budete mať inú látku a tiež ju použijete celú, je možné, že toto nebudete musieť robiť. Potom som na dlhej strane spravila na oboch okrajoch tunely na tyče. Látku som preložila cca centimeter, zažehlila, preložila ešte raz na šírku tunela (môj má 5 cm, závisí od hrúbky tyče) a prešila. A je hotovo. Manžel navŕtal a pripevnil do steny konzoly, do tunelov sme zasunuli tyče a zavesili na držiaky.  Viem si ich predstaviť aj viac nad sebou, možno kratších, všetko závisí od priestoru, ktorý knižničke vyčleníte. Veselé tvorenie!

Čítať článok
DIY Eko nákupné vrecká
DIY Eko nákupné vrecká

Dnes som bola skoro ráno na trhu. Milujem tú atmosféru, keď začína sezóna lokálnych produktov. Krásne farby a vône kvetov, čerstvej zeleniny, ovocia i domácich klobások. Kúpila som jabĺčka, mrkvu, hrášok, mladé zemiaky a sadenicu bazalky. Všetko som dostala do igelitových vreciek. Takže hoci si nosím svoju plátenú tašku, aj tak vyprodukujem množstvo zbytočného odpadu. Rozhodla som sa tomu urobiť koniec a sadla za stroj. Ušila som si vlastné vrecká na ovocie, zeleninu a pečivo.

Potrebovať budete priedušnú látku – tyl, organzu, najjednoduchšie ich zoženiete v obchode so záclonami. Ak máte doma starú nepotrebnú záclonu, super, zrecyklujte ju.

Vystrihnite obdĺžniky o rozmere 30 x 80cm. Dostanete univerzálne vrecká s rozmerom cca 28 x 34cm. S veľkosťou sa ale pokojne pohrajte, ušite si väčšie vrecká na chlieb i menšie na bylinky, jednoducho podľa toho, čo zvyknete nakupovať. Ak máte látku jedným smerom pružnú, strihajte ju tak, aby pružila do šírky vrecka, nie do dĺžky.

Okraje látky po celom obvode začistite hustým cikcakom (stroj vám okraj záclonoviny aj organzy pekne zatočí). Začistenú látku zahnite po šírke na oboch stranách rovnakým smerom cca 3cm a prešite, získate tunely na šnúrku. Potom obdĺžnik zložte po šírke na polovicu, lícovou stranou tunelov dnu. Zošite po oboch stranách od skladu po začiatok tunela. Tunel aj strany vrecka môžete šiť krátkym rovným stehom, alebo hustým cikcakom. Prevráťte lícovou stranou von a pomocou zatváracieho špendlíka navlečte stužku, špagát alebo pevnejšiu šnúrku. Pre šikovnú manipuláciu pri zaťahovaní môžete navliecť brzdičku, alebo navliecť 2 šnúry proti sebe, po zatiahnutí do strán vrecko dobre drží zatiahnuté. Ak navlečiete len jednu šnúrku bez brzdičky, vrecko sa bude otvárať, treba ho po naplnení zviazať.

DIYkolaz_mini_NakupneVrecka

Vrecká schovajte do nákupnej tašky alebo do kabelky, aby ste ich na nákup nezabudli zobrať. Ak sa ušpinia, jednoducho ich operte a používajte ďalej. Ak nemáte šijací stroj, ale nechýba vám trpezlivosť, hustými stehmi si ušijete vrecká aj v rukách. 

Čítať článok
Hore
22 položiek celkom